فهرست طبقات
شنبه, ۱۷ مهر ۱۴۰۰ ۱۱:۵۱ ۷
طبقه بندی: اخبار شهر
چچ
2LPYsdi52Kog2KjYrti02Yog2KjZhyDYudmF2YTZitin2Kog2KfYrNix2KfZitmKINmF2LHZhdiqINiz2LHYp9mKINi52LLZitiy2KfZhNmE2Ycg2KfZgQ==

معاون دادستان مشهد تاکید کرد؛

سرعت بخشی به عملیات اجرایی مرمت سرای عزیزالله اف

معاون دادستان مشهد به عنوان مدعی العموم خواستار تسریع در روند اجرای پروژه مرمت سرای عزیزالله اف شد.

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه ثامن مشهد، صبح امروز حجت الاسلام صالح معاون دادستان مشهد درحاشیه بازدید از روند پروژه احیا و مرمت سرای عزیزالله اف که با حضور جمعی از مسئولین اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی و کارشناسان شهرداری منطقه ثامن انجام شد، با بیان اینکه انتظارات ما در باره اجرای این پروژه برآورده نشده، افزود: بنا بر اذعان مسئولین میراث فرهنگی پس از گذشت بیش از یک سال و نیم از تصمیم به اجرای این پروژه تنها ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر پیش بینی شده که با توجه به اینکه در مرحله اخذ پیمانکار جدید برای مرمت بنای قسمت کوچک سرای عزیزالله اف هستند تا پایان سال مرمت این قسمت از بنا به پایان برسد، امیدواریم با هم افزایی بیشتر شهرداری و میراث و همچنین مشارکت مالکان و کسبه فعال در بازار، این امر به زودی محقق شده و اجرای موفق این پروژه الگویی برای سایر پروژه های مرمت آثار تاریخی در مشهد و در کشور باشد.

پیگیری برای تامین اعتبار و تسریع پروژه

وفا ثابتی مسئول پایگاه میراث فرهنگی منطقه ثامن نیز در این خصوص، اظهارکرد: پس از همکاری مجدانه شهرداری مبنی بر تامین اعتبار ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومانی از محل اعتبارات سال ۱۴۰۰ فرصت خوبی فراهم شد که بتوانیم بابت اجرای مقدمات ضروری و دارای اولویت در بحث مرمت بنای حیاط کوچک سرای عزیزالله اف به صورت جدی ورود کنیم.

وی اضافه کرد: در حال حاضر بر اساس مطالعات و متن تفاهم نامه، قرارداد یکصد صفحه ای تدوین شده که تمامی ضوابط فنی و ایمنی در آن لحاظ شده است، پیش بینی شده تا اواخر ماه جاری و پس از اخذ پیمانکار واجد شرایط کار اجرایی به صورت جدی آغاز شود.

مسئول پایگاه میراث فرهنگی منطقه ثامن تصریح کرد: با توجه به سفر قریب الوقوع وزیر گردشگری به مشهد مقدس پیگیر تخصیص اعتبارات لازم برای مرمت آثار ملی به ویژه در شهر مشهد و به طور خاص پروژه های بافت پیرامونی اطراف حرم مطهررضوی خواهیم بود تا شاهد سرعت گرفتن اجرای طرح های مرمت و احیاء آثار تاریخی باشیم.

مسئول پایگاه میراث فرهنگی منطقه ثامن مشهد ادامه داد: به دلیل سن بالای بنا و استفاده از مصالح ساختمانی بسیار قدیمی، و نشست‌هایی که در برخی قسمت‌های ساز‌های بنا وجود دارد نیاز به پایش لحظه‌ای و مستمر است و نمیتوان برای کل پروژه تصمیم واحدی اتخاذ کرد و مستلزم دقت بسیار بالا در اجرای مرمت بناست، و کمی از تاخیر به وجود آمده نیز در همین جهت ایجاد شده است.

ثابتی بیان کرد: امیدواریم با توجه به استقرار و رویکرد جهادی دولت جدید و عزم جدی که در مباحث مربوط به پروژه‌های ملی و مباحث رونق صنعت گردشگری پس از انتصاب آقای ضرغامی به عنوان وزیر میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور مشهود شده است، به زودی شاهد گشایش بیشتر در امورات مربوط به مرمت آثار ملی و تاریخی باشیم.

او تصریح کرد: با توجه به سفر قریب الوقوع وزیر گردشگری به مشهد مقدس پیگیر تخصیص اعتبارات لازم برای مرمت آثار ملی به ویژه در شهر مشهد و به طور خاص پروژه‌های بافت پیرامونی اطراف حرم مطهر رضوی خواهیم بود تا شاهد سرعت گرفتن اجرای طرح‌های مرمت و احیاء آثار تاریخی باشیم.

حمید سرابی مقدم کارشناس HSE و ایمنی شهرداری منطقه ثامن نیز در حاشیه این بازدید با بیان اینکه از نظر شهرداری اولویت مرمت بنای سرای عزیزالله اف در مقوله استحکام بخشی بنا و تامین ایمنی شهروندان است، پیشنهاد شد که حتماً زمان‌بندی مشخص و فوری در اجرای استحکام بخشی بنا لحاظ شود.

وی با بیان اینکه یکی از معضلات جدی که در حال حاضر در ارتباط باسازه فعلی وجود دارد، آسیب دیدن جداره‌های بنا بانفوذ فاضلاب به داخل ساختمان می‌باشد، افزود: برای این منظور به زودی با استقرار سرویس بهداشتی موقت در قسمت بیرونی و مسدودکردن سرویس‌های بهداشتی موجود در محوطه مجتمع تا پایان مرمت و رفع مشکل آن اقدام خواهد شد.

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 6.1049545605977
Qt: 8.1439263820648