فهرست طبقات
پنجشنبه, ۲۱ مرداد ۱۴۰۰ ۱۵:۲۲ ۱۷
طبقه بندی: اخبار شهر
چچ
2b7Yp9iz2K4g2LTZh9ix2K/Yp9ix2Yog2KjZhyDar9mE2KfZitmHINmD2LPYqNmHIMKr2YbZiNi62KfZhsK7INiv2LHYqNin2LHZhyDYqNmI2Yog2YbYp9mF2LfYqNmI2Lkg2YHYp9i22YTYp9ioINi02YfYsdmK

جانمایی دریچه‌های هوا در مسیر نهر نادری ؛

پاسخ شهرداری به گلایه کسبه «نوغان» درباره بوی نامطبوع فاضلاب شهری

پیگیری یکی از درخواست های پرتکرار شهروندان منطقه و رفع مشکل در راستای کسب رضایت بیشتر مردم

متن گزارش شهرآرامحله مورخ 20 مردادماه در رابطه با پاسخگویی و پیگیری درخواست شهروندان توسط شهرداری منطقه ثامن. همین چند وقت پیش بود که شهرآرامحله با حضور در محله نوغان شنونده گلایه‌های کسبه درباره بوی نامطبوع فاضلاب شهری بود. شواهد و گفته‌های کسبه بازار نشان می‌داد با افزایش دمای هوا شدت این بو بسیار بیشتر شده است، به‌طوری‌که آن‌ها دیگر نمی‌توانند ساعات طولانی مغازه‌های خود را باز نگه دارند.

همچنین دریچه کانال‌ آب‌های سطحی شکل درستی نداشته و باعث شده است تا جوندگانی مانند موش و حشرات موذی همچون سوسک بسیار زیاد شود. در گزارشی دردسرهای اجرای پروژه کانال آب‌های سطحی نوغان در شهرآرامحله چاپ شد. همان زمان عباس مرادیان، معاون خدمات‌شهری شهرداری منطقه ثامن، قول پیگیری موضوع و حل مشکل را داد. با این توضیحات با وی گفت‌وگو کرده‌ایم.

قطع انشعابات غیرمجاز
معاون خدمات‌شهری شهرداری منطقه ثامن با اشاره به اینکه کانال جمع‌آوری آب‌های سطحی نوغان بازسازی و لوله‌گذاری دوباره شده است، گفت: با توجه به اینکه کانال این محله فرسوده و قدیمی بود، کانال آب‌های سطحی را به‌روز کردیم تا از میزان بوی نامطبوع کاسته شود.مرادیان با بیان اینکه این پروژه در ماه‌های پایانی سال1398 به پایان رسید، توضیح داد: با اجرای این پروژه انشعابات غیرمجاز مهمان‌پذیرها، هتل‌ها و خانه‌مسافرها قطع شد، ضمن اینکه با اداره آب‌وفاضلاب شهری نیز هماهنگی صورت گرفت تا طرح اگو نیز اجرایی شود، به‌طوری‌که اکنون 90درصد این طرح با احتساب خیابان‌های فرعی نوغان انجام شده است.او ادامه داد: در گذشته به‌علت فرسوده‌بودن کانال جمع‌آوری آب محله نوغان، بوی بسیار نامطبوعی به مشام می‌رسید و هدف اصلی ما از اجرای این پروژه برطرف‌کردن این بو بود و خوشبختانه میزان این بوی ناخوشایند کاهش یافته است، اما برای ازبین‌بردن کامل آن، شست‌وشوی خیابان نوغان و کانال آب‌های سطحی به‌صورت هفتگی و منظم با خودروهای مکانیزه انجام می‌شود.

معاون خدمات‌شهری شهرداری ثامن با اشاره به اینکه حرف مردم درباره بوی نامطبوع به‌حق است، اضافه کرد: با این شست‌وشوی مداوم و هفتگی نمی‌گذاریم آب راکد در مسیر کانال باقی بماند، اما مشکل این بو از نهر نادری است که از میدان توحید شروع می‌شود و تا مسیر اسماعیل‌آباد ادامه می‌یابد.

مرادیان افزود: جلسه مشترکی بین شهرداری منطقه ثامن، اداره بهداشت و شرکت آب‌وفاضلاب برگزار شد تا بتوان این بوی نامطبوع را برطرف کرد. در این جلسه مقرر شد تا دریچه‌های هوادهی در مناطق 2 و 5 شهرداری مشهد در مسیر نهر نادری باز شود.

طعمه‌گذاری در زیستگاه موش‌ها
وی افزود: یکی از دغدغه‌های کسبه و شهروندان حضور موش‌هاست که به گفته آن‌ها از دریچه کانال‌ها بیرون می‌آیند. در این راستا باید گفت چون در محدوده شارستان کارگاه‌های ساختمانی و عملیات اجرایی وجود دارد، بستر حضور این جوندگان فراهم شده است، اما شهرداری منطقه ثامن با طعمه‌گذاری در مسیر تلاش می‌کند تا جلو تکثیر و جولان آن‌ها را بگیرد.

معاون خدمات‌شهری شهرداری ثامن گفت: همان‌طور که می‌دانید، موش جانور بسیار باهوشی است که اگر یک‌بار از طعمه تغذیه کند، با گذاشتن فضله خود به‌نوعی نشانه‌گذاری می‌کند تا دیگر موش‌ها از این طعمه نخورند، اما با وجود این، از طعمه‌های مختلفی استفاده می‌کنیم و اگر شهروندان در نقاط خاصی این جانوران را دیدند، می‌توانند آن مکان را به ما اعلام کنند تا اقدامات لازم انجام شود.

تخلیه مخازن زباله بیش از یک‌بار در روز
مرادیان درباره دو مخزن زباله‌ای که مقابل درمانگاه امام صادق(ع) قرار دارد و بستر زباله‌پراکنی را برای عده‌ای فراهم کرده است نیز توضیح داد: با توجه به اینکه جمعیت منطقه ثامن شامل دو قشر ساکنان و زائران می‌شود، برای تخلیه مخزن‌های زباله به یک‌بار در روز بسنده نمی‌کنیم و هر مخزنی که به دوسوم گنجایش برسد، پیمانکار باید آن را تخلیه کند.وی با اشاره به اینکه برنامه منظمی نیز برای تخلیه زباله در شب‌ها وجود دارد، ادامه داد: به‌دلیل نوع زباله منطقه ثامن که بیشتر ظروف یک‌بارمصرف است، تعداد افراد زباله‌گرد و آن‌هایی که کار بازیافت را انجام می‌دهند، در این منطقه شهری بیشتر بوده است و همکاران ما در واحد رفع سدمعبر زباله‌های آن‌ها را می‌گیرند تا کسب منفعتی برایشان نباشد و از این کار منصرف شوند.

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 1.4871246019999
Qt: 1.3352074623108