چهارشنبه, ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ ۰۳:۴۹ ۱۲۳
طبقه بندی: اخبار شهر
چچ
2KfYrNix2KfZiiDYt9ix2K0gwqvYsdi52KfZitiqINit2YIg2KrZgtiv2YUg2LnYp9io2LHZvtmK2KfYr9mHwrsg2K/YsSDZhdmG2LfZgtmHINir2KfZhdmG

اجرای طرح «رعایت حق تقدم عابرپیاده» در منطقه ثامن

گذرگاه‌ها و خیابان‌های فرعی منطقه ایمن‌سازی می‌شوند

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه ثامن،شهردار این منطقه با اعلام این خبر اظهار کرد: اعلام کرد در راستای این طرح 3تقاطع منطقه ثامن ایمن‌سازی می‌شوند و این اقدام در راستای ایجاد فضایی برای ایمنی تردد عابران پیاده است.این طرح به‌صورت آزمایشی در تقاطع خسروی، شهید گمنام و حجت در منطقه‌مان انجام شد و این هفته با تأکید بیشتر شهردار مشهد به شکل جدی‌تری در منطقه ثامن پیگیری شد و بر همین اساس نیز بازدیدی مشترک از نمایندگان اداره‌کل طراحی و مطالعات شهری و سازمان حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری مشهد از طرح‌های پیاده‌روسازی و خط‌کشی‌های عابرپیاده در راستای طرح حق تقدم عابرپیاده در منطقه ثامن انجام شد. در این بازدید ضمن بررسی بخش‌های اجراشده و در دست اجرای پیاده‌روهای منطقه ثامن، هماهنگی‌هایی نیز درباره موضوعات اجرایی انجام شد.

خط عابر، خط زندگی
پروژه حق تقدم عابران پیاده که شهردار مشهد بر آن تأکید کرده، در راستای ترویج فرهنگ کاهش سرعت یا توقف خودروها قبل از خطوط عابر و هنگام عبور عابران پیاده است. کلائی، شهردار مشهد، در نشست هماهنگی اجرای کلان‌پروژه «حق تقدم عابرپیاده» که با حضور معاونان عمران، حمل‌ونقل و ترافیک، خدمات‌شهری و فرهنگی‌واجتماعی، رئیس‌پلیس راهور استان و جمعی از مدیران شهری برگزار شد، اجرای این طرح را یکی از اولویت‌های شهرداری مشهد برای کاهش آمار کشته‌شدگان، با ایمن‌سازی گذرگاه‌ها و ترویج فرهنگ رعایت حق تقدم عابران از سوی رانندگان خودرو در چهارچوب توسعه فرهنگ شهروندی بیان کرد.

در همین زمینه شهردار منطقه ثامن هم با اشاره به اینکه پروژه حق تقدم عابرپیاده با شعار «خط عابر، خط زندگی» در منطقه اجرایی شد، بیان کرد: کلان‌پروژه حق تقدم عابرپیاده به همت سازمان اجتماعی‌فرهنگی شهرداری و همراهی پلیس راهور خراسان‌رضوی، با هدف حساس‌سازی و یادآوری حق عبورومرور امن عابران پیاده و اهمیت خطوط عابر در منطقه اجرا شد.

سیدمصطفی نعمتی افزود: تغییر نوع تفکر در اولویت‌های عبور عابر و سواره در معابر شهری و ذهنیت‌سازی درباره الگوهای رفتاری صحیح عابران و رانندگان، از اهداف این پروژه است و بر اساس تأکیدهای شهردار مشهد درباره ترویج فرهنگ رعایت حق تقدم عابران پیاده در چهارچوب حقوق شهروندی و کاهش تصادفات منجر به جرح و فوت، ایجاد زیرساخت‌های لازم ازجمله مناسب‌سازی و ایمن‌سازی تقاطع‌ها و معابر پرتردد در دستورکار قرار گرفته است.
وی در ادامه بیان کرد:‌ در سال گذشته با همکاری پلیس راهور 3تقاطع ناایمن در منطقه که رنگ یا تایل‌گذاری مناسبی نداشتند و به لحاظ نصب چراغ و تابلوهای ترافیکی نیز مشکل داشتند، شناسایی شدند. این طرح از سال گذشته در چند منطقه به‌صورت آزمایشی انجام شد و امسال نیز در تمامی مناطق اجرا می‌شود.
شهردار منطقه ثامن اظهار کرد: ما مکان‌های شناسایی‌شده را به معاونت عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری مشهد ارائه کردیم تا در ردیف بودجه امسال برای ایمن‌سازی این تقاطع‌ها اعتبار در نظر گرفته شود و بر همین اساس امسال برای اجرای طرح بازسازی گذرگاه هم‌سطح عابرپیاده (حق تقدم) درمجموع 3تقاطع 880میلیون تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.

نعمتی با اشاره به اینکه طبق پیش‌بینی‌ها قرار است طرح در منطقه ثامن ظرف مدت 6ماه تکمیل شود، تصریح کرد: 3تقاطع خسروی، حجت (زرینه) و شهیدگمنام شناسایی شده‌اند و مناسب‌سازی آن‌ها در حال انجام است. این در حالی است که در سال‌های گذشته نیز نه در قالب این طرح، بلکه برای ایمنی عبورومرور عابران پیاده شهرداری منطقه ثامن خیابان‌هایی که نیاز به خط‌کشی و علائم راهنمایی‌ورانندگی برای تردد ایمن‌تر عابران پیاده داشت، این کار را انجام داد. هرکدام از این تقاطع‌ها مشکل و ایرادی داشته‌اند. به‌طور مثال در تقاطع خسروی چراغ‌گذاری، رنگ‌آمیزی جدول‌ها و هاشورزنی خط عابرپیاده را اجرا خواهیم کرد و در دیگر تقاطع‌ها نیز همین کارها و کارهایی مانند تابلوگذاری نیز انجام می‌شود.
وی از ایمن‌سازی خیابان‌های فرعی در راستای اجرای این طرح نیز خبر داد و افزود: برخی از خیابان‌های فرعی که مردم درخواست داشتند با نصب تابلو یا خط‌کشی ایمن‌سازی شوند، با نصب 81تابلو ایمن شدند. همچنین برخی از خیابان‌های اصلی همانند خیابان‌آیت‌ا... بهجت در دستورکار ایمن‌سازی قرار گرفته است. ایمن‌سازی این خیابان‌ها شامل رنگ‌آمیزی جدول‌ها، روکش آسفالت و پیاده‌روسازی است.

شهردار منطقه ثامن در پایان اظهار کرد: برای ایمن‌سازی و مناسب‌سازی نصب چراغ فرمان، علائم راهنمایی و دوربین ثبت تخلفات الزامی است. برای توجه بیشتر رانندگان خودرو در هنگام شب و نیز حفظ ایمنی عابران، گذرها به نواری از چراغ‌های ال‌ای‌دی مجهز می‌شوند که هم‌زمان با چراغ راهنمایی سبز و قرمز می‌شوند و خودروها باید قبل از این نوار توقف کنند.

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 2.368981997172
Qt: 2.5640461444855