دوشنبه, ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ ۰۳:۴۲ ۸۶
طبقه بندی: اخبار شهر
چچ
2LTZiNix2Kcg2Ygg2LTZh9ix2K/Yp9ix2Yog2b7Yp9mKINmD2KfYsSDYtdmK2KfZhtiqINin2LIg2KjYp9mB2Kog2KfYt9ix2KfZgSDYrdix2YU=

شورا و شهرداری پای کار صیانت از بافت اطراف حرم

لایحه  اجرای روال قانونی برای اصلاح طرح بافت پیرامونی حرم در شورا تصویب شد

پس از آنکه مراحل تهیه و تصویب طرح تفصیلی پیرامون حرم مطهر رضوی و اصلاحات طرح قبلی در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار گرفت، شورای عالی شهرسازی و معماری به اتفاق خواستار اصلاح ایرادات طرح های قبلی شد، اما با کنار گذاشتن شورای شهر مشهد و کمیسون ماده 5 از فرایند اصلاح این طرح، عملا تهیه و تصویب طرح یاد شده وارد مرحله ای فراقانونی شد؛ ازاین رو مدیران شهری مشهد طی مصوبات مختلفی، با هشدار درباره عملکرد شورای عالی شهرسازی و معماری، درباره تضییع حقوق مکتسبه این بافت، خواستار آن شدند که وزارت راه و شهرسازی به نص قانون دراین باره عمل کند.
درهمین راستا دیروز در صحن علنی شورای شهر، لایحه دوفوریتی حفظ حقوق عمومی و خصوصی در اصلاح طرح تفصیلی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی بررسی شد و رئیس کمیسیون حقوقی، املاک و قراردادهای شورای اسلامی شهر مشهد در دفاع از دوفوریتی شدن این لایحه گفت: طرح اطراف حرم مطهر رضوی سابقه ای 25 ساله دارد و در این سال ها پیشرفت زیادی نداشته است.
محسن حسینی پویا با تأکید بر اینکه طی 3 سال گذشته و با تغییر رویکرد مدیریت شهری سعی شد ایرادات طرح تفصیلی کنار گذاشته شود و نگاه ما نیز در این طرح به خیابان ها، راه باغ ها و ایجاد زیرساخت های این محدوده بوده است، بیان کرد: در راستای مشارکت مردمی 5 دفتر تسهیلگری محله نیز در بافت پیرامونی حرم شکل گرفته است.
وی با بیان اینکه اصلاح طرح تفصیلی پیرامون حرم مطهر رضوی با شعارهای خوبی روی میز مدیران ارشد کشور قرار گرفت و همه هم روی اصلاح ایرادات طرح قبلی اتفاق نظر داشتیم و داریم، ادامه داد: اما تدوین، تهیه، تصویب و ابلاغ این طرح دارای مشکلات و مباحثی است؛ ازاین رو طرحی دوفوریتی از 2 جنبه شکلی که انجام فرایند تصویب این طرح در مجاری قانونی باشد و از جنبه ماهوی که تأکید بر شوارع عمومی و حقوق مکتسبه است، به شورای اسلامی شهر ارائه شده است.
حسینی پویا ادامه داد: طبق مصوبه امروز (دیروز) و نظر به اینکه براساس طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی، مصوب سال ۱۳۸۷، شهرداری مشهد تاکنون برای اجرای زیرساخت های طرح بالغ بر هزاران میلیارد تومان هزینه کرده و بیش از ۸۰ درصد عرصه مورد نیاز برای اجرای شارستان، خیابان های اصلی، تونل انرژی و فضاهای سبز و ره باغ های پیش بینی شده در این طرح خریداری شده است و نیمه تمام ماندن پروژه های خدماتی و عمومی در این ارتباط علاوه بر اتلاف هزینه های صورت گرفته موجبات نارضایتی مجاوران و زائران بارگاه ملکوتی حضرت امام رضا(ع) و اختلال در امر ترافیک و خدمت رسانی را به دنبال خواهد داشت، شهرداری مشهد مکلف است از تمام ظرفیت خود برای تثبیت زیرساخت های یاد شده به صورت کامل، در طرح اصلاحی در دست تهیه استفاده کند.
وی بیان کرد: شهرداری باید برای جلوگیری از طولانی شدن عملیات اجرایی، تمام تلاش خود را برای اجرا و اتمام پروژه های عمومی و خدماتی نیمه تمام براساس طرح مصوب جاری انجام دهد و از حداکثر توان مالی و فنی خود برای تسریع در تکمیل این پروژه ها استفاده کند.
در ادامه، سید مصطفی نعمتی، شهردار منطقه ثامن، هم گفت: موضوع بافت پیرامون اطراف حرم مطهر رضوی در دستورکار تصمیم گیران قرار گرفته است. از این بابت 2 فوریت این لایحه مد نظر ما قرار گرفته است تا بتوانیم مدیریت شهری مشهد را درباره اقدامات بعدی به اجماع برسانیم.


نیازمند روال قانونی تهیه طرح تفصیلی پیرامون حرم هستیم
همچنین رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد در توضیح این طرح گفت: موضوع طرح تفصیلی بافت پیرامون حرم رضوی یکی از موضوعات اصلی شهر مشهد و البته کشور است؛ زیرا مهم تر از این منطقه در کشور نداریم.
محمدهادی مهدی نیا با اشاره به اعلام نماینده مشاور طرح در دانشگاه تهران مبنی بر تهیه طرح تفصیلی اطراف حرم مطهر رضوی و ارسال قریب الوقوع آن به وزارت راه و شهرسازی گفت: براساس قانون، نحوه تصویب این طرح فرایندی دارد و متأسفانه در این موضوع شاهدیم دانشگاهیانی که زمانی در مقاله های خود اعلام می کردند باید در حوزه های شهری تمرکززدایی داشته باشیم حالا که خود در مقام عمل قرار گرفته اند، خلاف نظرات خود عمل می کنند.
وی با طرح سؤالاتی مانند اینکه وزارت راه و شهرسازی طی 8 سال گذشته درباره تفویض اختیارات این وزارتخانه به استان ها با رویکرد مشارکتی در بافت پیرامون اطراف حرم مطهر رضوی چه اقداماتی را انجام داده است؟ ادامه داد: متأسفانه رویکرد دانشگاه تهران در این موضوع مشارکت طلبانه نبوده و انتظار ما این است که فرایند تهیه طرح تفصیلی این بافت قانونی انجام شود و در فضایی تعاملی، ابتدا مصوبه شورای شهر و کمیسیون ماده 5 را به دست بیاورد و پس از آن در صورت نیاز مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی را بگیرد.
مهدی نیا با بیان اینکه تصویب طرح تفصیلی بافت پیرامون حرم مطهر بدون مشارکت مدیریت شهری، ادامه خطای 25 سال گذشته است تأکید کرد: در راستای برگشت به قانون، این لایحه تدوین شده است و امیدواریم با تصویب این لایحه، اقدامی را برای شهر مشهد انجام دهیم.
اما پس از اینکه نمایندگان مردم مشهد در شورای این شهر به 2 فوریت طرح مذکور رأی مثبت دادند، رئیس کمیسیون حقوقی شورای شهر در تشریح محتوای آن گفت: یکی از مباحث اصلی این لایحه در شکل ماهوی طرح تفصیلی اطراف حرم مطهر رضوی است که براین اساس ما خواستار این هستیم که فرایند تصویب این طرح از مجاری قانونی بگذرد.
حسینی پویا با تأکید بر اینکه تمرکزگرایی در مهم ترین طرح تفصیلی شهر مشهد، توهین به این شهر است، تصریح کرد: همچنین در بخش ماهوی و محتوایی طرح تفصیلی که تهیه شده است شاهدیم که موضوعات و موارد مربوط به ره باغ ها، شوارع و تونل انرژی تحت الشعاع قرار گرفته است و ما باید مدافع هزینه های میلیاردی ای که در این حوزه انجام شده است باشیم. همچنین برخی تعبیرها مربوط به نقشه های تصویب شده قبلی، پروانه های صادرشده قبلی و احداث بناها که در طرح جدید تهیه شده با مشکلاتی مواجه شده است که این مسئله سبب تضییع حقوق مکتسبه و نهایتا بروز مشکلاتی در آینده خواهد شد.
در نهایت اعضای شورای شهر با هدف بازگشت فرایند تصویب طرح تفصیلی پیرامون حرم مطهر رضوی، محترم شمردن اقدامات انجام شده در بخش شارستان، ره باغ ها و عملیات زیرساختی منطقه و محترم شدن حقوق مکتسبه به این لایحه رأی مثبت دادند.

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Gt: 2.0450126330058
Qt: 2.0882670879364