فهرست طبقات
پنجشنبه, ۱۳ شهریور ۱۳۹۹ ۱۶:۵۶ ۸۴
طبقه بندی: اخبار شهر
چچ
کاهش میزان تخلفات ساختمانی در منطقه ثامن

معاون شهرسازی و معماری شهرداری منطقه ثامن خبر داد :

کاهش میزان تخلفات ساختمانی در منطقه ثامن

سال گذشته تعداد 178 پرونده‌ از منطقه ثامن به کمیسیون ماده100 ارجاع داده شده است درحالی که از ابتدای امسال تا کنون 45مورد از تخلفات تشکیل پرونده داده شده و به کمیسیون ماده 100 رسیده است.

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه ثامن مشهد مقدس، علی عابدزاده معاون شهرسازی و معماری شهرداری منطقه ثامن با اشاره به اینکه موضوع تخلفات ساختمانی امری ناگزیر در مناطق شهری است، اظهار کرد: تخلفات ساختمانی ممکن است ناشی از تغییر کاربری، پیشروی طولی، رعایت نکردن ضوابط ایمنی یا رعایت نکردن ساخت‌وساز بر اساس مجوز صادر شده باشد. در همین راستا برای پیشگیری و برخورد با ساخت‌وسازهای غیرمجاز ذیل معاونت شهرسازی اداره‌ای به نام «نظارت بر ساخت‌وسازها» شکل گرفته است.
علی عابدزاده ادامه داد: منطقه ثامن و بافت پیرامون حرم مطهر رضوی بافت هویتی و تاریخی دارد، اما به‌دلیل همین قدمت، بسیاری از بناهای آن فرسوده است، به‌طوری‌که از شرایط ایمنی لازم برخوردار نیست. بنابراین گرایش به نوسازی در این منطقه بسیار زیاد است و کارگاه‌های ساختمانی برای پروژه‌های بزرگ یا ریزدانه در منطقه به چشم می‌خورد.
وی با بیان اینکه طرح مصوب بهسازی و نوسازی برای ایجاد بافت پایدار داریم، تصریح کرد: تا قبل از شیوع بیماری کرونا هرسال به‌ویژه در ایام اوج شلوغی در سال میزبان حدود 30میلیون زائر بودیم که این موضوع نظارت بر ساخت‌وسازها را دشوارتر می‌کرد. چون باید مسیر رفت‌وآمد زائران باز می‌بود. در همین راستا نیز همکاران ما به‌صورت شبانه‌روزی مشغول گشت‌زنی بودند، تا جایی که توانستند بخش زیادی از تخلفات سازمانی را با صدور اخطاریه، پلمب و... سامان‌دهی کنند.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری منطقه ثامن از کاهش میزان ساخت‌وساز در امسال به‌دلیل شیوع بیماری کرونا خبر داد و گفت: شیوع این بیماری بر روند ساخت‌وساز تأثیر گذاشت و آمار آن را به میزان چشمگیری کاهش داد. شاید این موضوع باعث کاهش تعداد تخلفات ساختمانی نیز شده باشد، اما یکی از دلایل اصلی کاسته‌شدن از میزان تخلفات، فعالیت‌های اداره نظارت بر ساخت‌وساز به‌صورت جدی با رصد منطقه و شناسایی واحدهای غیرمجاز و کنترل پروانه‌ ساخت بوده است.
عابدزاده با مقایسه آمار رسیدگی به تخلفات ساختمانی در سال گذشته و امسال خاطرنشان کرد: صدور اخطاریه توقف عملیات ساختمانی در سال گذشته 1099مورد و در 5ماه ابتدایی امسال 394مورد بوده است. همچنین پلمب واحد غیرمجاز در سال قبل 186مورد بود، اما از ابتدای امسال تا پایان مردادماه 66مورد بوده است.
وی همچنین تعداد پرونده‌های ارسالی به کمیسیون ماده100 در سال گذشته را 178مورد و در 5ماه ابتدایی امسال 45مورد بیان کرد و افزود: متأسفانه موارد زیادی از تخلفات ساختمانی در حوزه رعایت نکردن ضوابط ایمنی است که مستقیم با جان مردم سروکار دارد. در این راستا شهرداری منطقه ثامن 15گودبرداری رهاشده را شناسایی کرد که 2مورد رفع خطر شد و برای 8 مورد نیز پیمانکار گرفتیم و خود وارد عمل شدیم. همچنین 4مورد را به کمیسیون ماده100 ارجاع دادیم.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری منطقه ثامن یادآور شد: 41 نیرو به‌صورت شبانه‌روزی با گشت‌زنی و رصد و شناسایی واحدهای غیرمجاز تلاش می‌کنند تا حافظ امنیت و جان مردم باشند، اما موضوع ساخت‌وساز غیرمجاز یک امر ناگزیر است و اگر فرهنگ‌سازی مناسب در این زمینه نشود، نمی‌توانیم آن را به صفر برسانیم. بنابراین باید با آگاهی‌بخشی و ارتقای فرهنگ عمومی، حساسیت شهروندان را درباره تخلفات افزایش دهیم.