• معرفی طرح مسکن ثامن


    با طلوع خورشید پرفروغ جمهوری اسلامی و توسعه شهرمشهد و فراوانی عظیم زائران ، با وجود توسعه شگرف اماکن متبرک حرم مطهر و امکانات آستان قدس رضوی تا قبل از سال 1371 ، هیچ اتفاقی در بافت پیرامون حرم مطهر رخ نداد .معضلات فراوان زیست محیطی، اسکان زایر ، بهداشت و عدم وجودامنیت ، و زیرساختهای ضروری شهری همراه باترافیک افسارگسیخته و مهاجرت فراوان ، مشکلات را روزبه روز تشدید نمود و اطراف بارگاه قدسی را مکانی ناکارآمد و ناهمخوان باشأن بارگاه ملکوتی امام رئوف قرارداد .این وضعیت مسئولان امر از جمله وزیر وقت مسکن وشهرسازی شادروان کازرونی را بر آن داشت که این فضا ، مناسب فضای زیارت نیست .

    

    بنابراین پس از بازدید از ناهنجاری ها و مشکلات و معضلات موجود در بافت پیرامون حرم مطهر رضوی ،طی نامه ای به مقام معظم رهبری ، نسبت به کسب اجازه و تعیین تکلیف از معظم له درخصوص احیای بافت مذکور اقدام نمود.

    

    طرح مسکن ثامن فاز 1 یکی از اقدامات است که در این خصوص و با هدف بازسازی بافت اطراف حرم صورت گرفت که این طرح دارای اهداف ویژه ای است که در عین منحصر به فرد بودن به حیات تاریخی و مذهبی بافت شهری و بهره گیری از روش های جدید توجه ویژه ای دارد. در حال حاضر، فرسودگی بافت شهری پیرامون حرم به گونه ای است که حداقل ظرفیت ها را ، حتی برای دستیابی اهداف اولیه فرهنگی – مذهبی مجموعه از دست داده است.

    

   طرح مسکن ثامن ابتدا با تبلیغات گسترده در سطح کشور آغاز گردید که این تبلیغات با استقبال بی نظیر مردم از سرتاسر کشور گردید . 

    

   پروژه های طرح مسکن ثامن شامل 6 پروژه خلیل ، ریحانه،نادر،شایسته، پردیس، بهاران و رشد با مجموع در حدود بیش از 100 هزار متر مربع از اواخر سال 1388 آغاز گردیده است و هم اکنون پروژه های نادر، شایسته ، بهاران، خلیل و ریحانه به مشارکت کنندگان تحویل و پروژه های پردیس و رشد در مرحله رفع نقص و تحویل موقت با نواقص می باشد.

    


    

    

   تعداد بازدید :2263
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
 • سایت های مرتبط
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 1,503,197
  تعداد بازدید امروز : 791
  تعداد بازدید دیروز : 605
  آخرین به روزرسانی : 14:42  1399/04/25
 • تماس با شهرداری منطقه ثامن مشهد
 • تلفن : 33687006-051
  فکس : 3669928-051
  رایانامه : samen.mashhad@manmail.ir
  آدرس :مشهد- ابتدای خیابان نواب صفوی 
  سامانه پیامکی : 1000808
  تلفن مستقیم روابط عمومی : 33671200-051

 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری منطقه ثامن مشهد می باشد.