• جاذبه های منطقه

    

   بقعه شیخ طبرسی

   ابوعلی فضل بن حسن بن فضل طبرسی ، معروف به شیخ طبرسی (467 تا 548 ق ) از نامدارترین فقهای شیعه در سده پنجم و ششم هجری است که در فقه ، حدیث ، تفسیر ، ادب ، لغت و ریاضیات یگانه عصر خود بود . وی در حوزه علمیه مشهد نزد عالمان نامور به فراگیری علوم پرداخت و مدت 25 سال نیز در بیهق به تعلیم و تصنیف مشغول گشت که در این مدت کتب ارزشمندی از جمله تفسیر مجمع البیان را تالیف نمود . نوشته اند شیخ طبرسی در شورش غزان به شهادت رسید  و پیکرش را در گورستان قتلگاه مشهد به خاک سپردند . بنای مقبره این عالم بزرگ در کنار بست طبرسی واقع گردیده است .

    

    

   گنبد خشتی

   این بنا در یکی از گذرگاه های قدیمی مشهد منشعب از میدان طبرسی به نام چهارسوق نوغان قرار دارد . این بنا مدفن سلطان غیاث الدین محمد از سادات مشهور موسوی شهر مشهد است که نسبت به شریفش با 18 واسطه به امام موسی بن جعفر (ع) می رسد .

   بر روی سنگ مزارش این چنین کتبه شده << مرتضی ، اعظم سلطان النقباء غیاث الدنیا و الدین ، امیر سلطان محمد بن سلطان النقباء بدالمله و الدین طاهر ...>> و در ادامه تاریخ وفاتش ماه رمضان المبارک سال 832 ه.ق آمده است .

   جایگاه اجداد وی بسیار متعالی و اشخاص ذی نفوذی بوده اند به نحوی که در سده پنجم تا نهم هجری اداره اصلی حرم حضرت رضا (ع) را به عهده داشتند . به همین علت نام آنها بر روی اغلب اشیای تاریخی آستان قدس رضوی مانند کاشی های سنجری ، سنگاب خوارزمشاهی و در مسجد بالاسر کتیبه شده است ایشان در قرون هفتم تا نهم هجری نقیب السادات شهر مشهد و در سده نهم تا یازدهم از جمله بزرگان این شهر بوده اندو گویا بنایی که بر مزار وی ساخته شده همزمان با وفاتش در زمان سلطنت شاهرخ تیموری بوده است .

   بنابراین قدیمی ترین بنای مشهدپس از حرم مطهر بر جای مانده از سادات موسوی است . وجه تسمیه بنا به در گنبد خشتی نیز به دلیل آجری یا خشتی بودن آن است . فضای و روی بنا از ضلع جنوبی آن وارد رواقی چهار ضلعی می شود و سپس به محوطه اصلی یا چهار شاه نشین منتهی میگردد . در زمان احداث بنا سوره ملک با خط خوش ثلث در زیر پوشش داخلی کتیبه شده ، لبه در چهار ایوان نیز با سوره واقعه به قلم شیوای ریحان آراسته گردیده است . بنابر شواهد ، گنبد خشتی در زمان قاجار مرمت و فضای داخلی آن با نقاشی و کتیبه مزین شده است .

    

    

   آرامگاه پیر پالاندوز

   این بنا در ضلع شمال شرقی حرم مطهر و ابتدای خیابان نواب صفوی قرار دارد .بنیان اولیه بقعه در زمان شاه محمد خدا بنده ( پدر شاه عباس صفوی) به سعی و احتمام قنبر علی بن خواجه حسین در سال 985 قمری صورت گرفته است

   مقبره منصوب به مدفن شیخ محمد مقتدی کارندهی (کار دهی) از عرفایی شیعه مذهب ذهبیه مشهور به پیر پالان دوز می باشد که در قریه کارده مشهد بدنیا امد و در شهر مشهد خانقاهی بر پا ساخت. ولی اگه چه از شیوخ سلسه ذهبیه بوده اما برای امرار معاش پالی دوزی میکرده است. بقه پیر پالان دوز در سالهای اخیر بازسازی شده و مشتل بر درگاه ورودی، رواق ها و فضاهای طرفین ، صحن و فضای اصلی مقبره است .

   نمای بیرونی با طاق نماها ، قاب ، لچکی ، و کاشی کاری زیبا و اراسته گردیده است و درون آن با نقش های باشکوه مهندسی و ترنج مزین شده است .

    

    

   حمام مهدی قلی بیک

   این بنای تاریخی به عنوان یکی از بزرگترین حمام های ایرانی در بازار بزرگ مشهد در کنار مقبره امیر غیاث الدین ملک شاه (مسجد هفتاد و دو تن ) قرار دارد . اما امروز مسیر دسترسی به این مکان ارزشمند از طریق خیابان اندرزگو 13 ممکن می باشد . بنای مزبور به اهتمام مهدی قلی بیک جانی قربانی ، امیر آخورباشی شاه عباس صفوی در اوایل سده یازده قمری بنیان گردیده است . این بنا که بیشتر به حمام شاه شهرت داشته ، مجموعه ای از فضاهای متعدد و متفاوت مشتمل بر پلکان ورودی ، سربینه ، بینه ، گرمخانه ها و ... است. بزرگترین و زیباترین بخش این مکان بینه آن است که در طرح و نقشه ای مربع با هشت ستون سنگی و پوشش مرمر ، آراسته به نگارگری در سیزده لایه است . حمام مزبور در سال 1385 ش به موزه مردم شناسی آستان قدس رضوی تغییر کاربری داد .

    

    

    

   سرای قدیمی عزیز اله اف

    این مکان پیش از این در حاشیه جنوبی شهر و در محدوده محله عیدگاه واقع بوده اما امروزه در مرکز شهر مشهد و در گذر عباسقلی خان قرار دارد . 

   سرای مزبور در سال 1347 قمری توسط حاج غلامحسین مشهدی به عنوان تجارتخانه و محلی برای صادرات محصولات مختلف بنیان گردید و تا مدت ها بنایی بسیار ممتاز و پر رونق بود . این بنا در سه طبقه و متشکل از حجره های یک حیاط مرکزی بزرگ و حیاط فرعی کوچکتر در بخش شرقی ایجاد شده و در حال حاضر نیز بازار خرید و فروش کالای روزمره مردم مشهد و زائرین است .

    

    

    

   مدرسه عباسقلی خان

   این مدرسه تاریخی در حاشیه جنوبی خیابان نواب صفوی و پایین خیابان واقع گردیده و تنها مدرسه باقی مانده از دوره صفویه است که تا حدود زیادی هویت اولیه خود را حفظ کرده است و امروزه از فضای آن به عنوان خوابگاه طلاب کشور افغانستان استفاده می شود .

   مدرسه مزبور در سال 1077 ق در زمان حکمرانی شاه سلیمان صفوی به اهتمام عباسقلی خان ( ولی یا بیگلر بیگی خراسان ) و سرپرستی وزیرش سعدالدین محمد ساخته شده است . که در جریان توسعه حریم حرم رضوی و تعریض خیابان در سال 1376 ش سر در ان به طور ماهرانه ای 10 متر به عقب کشیده شد .

    

   تعداد بازدید :1362
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
 • سایت های مرتبط
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 1,468,247
  تعداد بازدید امروز : 368
  تعداد بازدید دیروز : 342
  آخرین به روزرسانی : 16:37  1399/02/30
 • تماس با شهرداری منطقه ثامن مشهد
 • تلفن : 33687006-051
  فکس : 3669928-051
  رایانامه : samen.mashhad@manmail.ir
  آدرس :مشهد- ابتدای خیابان نواب صفوی 
  سامانه پیامکی : 1000808
  تلفن مستقیم روابط عمومی : 33671200-051

 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری منطقه ثامن مشهد می باشد.