• بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 48
   کد: 182743
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۸/۰۶/۰۶

   ۲ پلاک تاریخی واقع در مسیرشارستان رضوی حفظ می‌شوند

   حفظ و بازسازی خانه‌های تاریخی یکی از سیاست‌های مهم شهرداری منطقه ثامن بوده و هست. هدفی که حتی با اجرای طرح بازسازی بافت فرسوده و یا خیابان کشی‌های جدید کم رنگ و نادید گرفته نشد.
    ۲ پلاک تاریخی واقع در مسیرشارستان رضوی حفظ می‌شوند

   ۲ پلاک تاریخی که در مسیر احداث شارستان رضوی در حد فاصل خیابان آیت الله شیرازی تا خیابان طبرسی قرار گرفته اند،حفظ می‌شوند.

   حفظ و بازسازی خانه‌های تاریخی یکی از سیاست‌های مهم شهرداری منطقه ثامن بوده و هست. هدفی که حتی با اجرای طرح بازسازی بافت فرسوده و یا خیابان کشی‌های جدید کم رنگ و نادید گرفته نشد.
   در مسیر شارستان رضوی، 2 پلاک مهم و تاریخی وجود دارد؛ خانه‌هایی که قدمت آن‌ها به سال‌ها قبل باز می‌گردد و به نوعی هویت شهر مشهد محسوب می‌شوند. اجرای این طرح یکی از دغدغه‌های تاریخ دوستان و مشهدشناسان بود. بر همین اساس محمدرضا فخاری مدیر قطاع2 منطقه ثامن ضمن تایید این خبر، از نگهداری 2 پلاک تاریخی موسوی نژاد و طلایی  خبر داد.

    

   *عوض خانه موسوی نژاد داده می‌شود


   خانه 72 ساله موسوی نژاد که اهالی کوچه حاج آقا جان به واسطه موقوفه بودن آن برای اسکان طلبه‌های حوزه علمیه مشهد به نام منزل طلبه‌ها می‌شناسند، اولین خانه تاریخی بود که بحث حفظ آن در طرح و خیابان کشی‌های قطاع 2 مطرح شد. این خانه که در حال حاضر در اختیار دفتر مرکزی حوزه علمیه مشهد قرار دارد سابقا مسکونی بوده و به تازگی با وقف صورت گرفته، در اختیار طلاب حوزه علمیه مشهد قرار گرفته است. این خانه به لحاظ آجرکاری‌ها و کاشی‌های متقارن هندسی و همچنین 2 فضای تابستان و زمستان نشین یک شاهکار معماری محسوب می‌شود .
   فخاری، مدیر قطاع 2 شهرداری منطقه ثامن، در خصوص حفظ این بنای تاریخی با ارزش می‌گوید: خانه موسوی نژاد در طرح خیابان کشی رضوان نبود اما این خانه در طرح پیاده‌رو سازی این خیابان تثبیت شده است. برای حفظ این پلاک تاریخی ارزشمند مجبور شدیم چندین بار نقشه‌های خود را تغییر بدهیم تا نیازی به تخریب این خانه تاریخی نباشد. به همین خاطر ما پیاده‌رو سازی را در شعاع 200 متری به سمت جنوب تغییر دادیم تا از 2 طرف خانه عابر پیاده رفت و آمد داشته باشد، همچنین چندین مرتبه مسیر تونل انرژی را نیز تغییر دادیم.


   مدیر قطاع 2 شهرداری منطقه ثامن با بیان اینکه این کار هزینه زیادی را به طرح تحمیل کرد اما به حفظ این اثر می‌ارزید، ادامه می‌دهد: این خانه به نوعی سد و مانعی برای اجرای به موقع و همچنین نقشه‌های پیش بینی بود و بار مالی زیادی را برای تغییر در نقشه‌ها به ما تحمیل کرد اما با این وجود، ما این بنا را حفظ کردیم و با صحبت‌هایی که با متولی خانه داشتیم قرار شد عوض این خانه با شرایط اسکان 4 خانواده طلاب در محله دیگری توسط شهرداری منطقه داده شود.

   وی با اشاره به اینکه به دنبال خانه‌ای برای عوض خانه موسوی نژاد هستیم اما هنوز خانه‌ای با شرایط مذکور پیدا نشده است، اظهار کرد: به محض اینکه خانه‌ای با شرایط درخواست شده پیدا شود، خانه موسوی نژاد توسط شهرداری خریداری و کارهای بازسازی آن همانند خانه داروغه مشهد آغاز خواهد شد. به این صورت که بازسازی و زیباسازی جداره‌ این 2 خانه انجام می‌شود و امکان بازدید زائران و مسافران از این خانه مهیا می‌شود. ضمن اینکه با انجام این کار در محله نوغان نیز خانه‌ای تاریخی و زیبا با کارکرد متفاوت به وجود خواهد آمد.


   *ورثه خانه طلایی خانه را بازسازی می‌کنند
   خانه تاریخی طلایی یکی دیگر از خانه‌های موجود در طرح خیابان کشی رضوان بود. این خانه 80 سال پیش در دوره پهلوی اول توسط حاج حسین طلایی ساخته شد. این خانه دو طبقه دارای معماری خاص است و با آجرهای چهار و شش گوشه نقشدار زرد و سرمه‌ای و آبی، نقش‌های هندسی بسیار چشم نوازی دارد.

   ورثه حاج حسین طلایی در خارج از کشور ساکن هستند و طبق گفته‌های مدیر قطاع 2 شهرداری منطقه ثامن، در آخرین گفت وگویی که با شهرداری داشتند از تصمیم شان برای مرمت و بازسازی خانه موروثی‌شان خبر داده‌اند.فخار در این خصوص می‌گوید: در گفت وگویی که با ورثه طلایی داشتیم آن‌ها اعلام کردند که خانه را نمی‌فروشند و می‌خواهند بازسازی کنند.

   در این راستا هم چندین بار با میراث فرهنگی مکاتباتی انجام داده‌اند. در آخرین گفت وگوی شهرداری منطقه با ورثه طلایی قرار بر این شد که مکاتبات صورت گرفته با میراث را در اختیار شهرداری نیز قرار دهند. ضمن اینکه هر چه زودتر کارهای مرمت و بازسازی این پلاک تاریخی توسط ورثه آغاز شود.

   تعداد بازدید: 48
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • سایت های مرتبط
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 1,503,222
  تعداد بازدید امروز : 12
  تعداد بازدید دیروز : 804
  آخرین به روزرسانی : 14:42  1399/04/25
 • تماس با شهرداری منطقه ثامن مشهد
 • تلفن : 33687006-051
  فکس : 3669928-051
  رایانامه : samen.mashhad@manmail.ir
  آدرس :مشهد- ابتدای خیابان نواب صفوی 
  سامانه پیامکی : 1000808
  تلفن مستقیم روابط عمومی : 33671200-051

 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری منطقه ثامن مشهد می باشد.