• بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 128
   کد: 180723
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۸/۰۵/۲۲
   با حکم قضایی و در راستای اجرای گام نخست احیا و مرمت بنای قدیمی صورت گرفت؛

   پلمب حیاط کوچک سرای عزیزالله اُف

   با حکم مقام قضایی، حیاط کوچک قدیمی‌ترین بازار مشهد در راستای ایمنی و حفاظت از این اثر تاریخی پلمب شد
   با حکم مقام قضایی، حیاط کوچک قدیمی‌ترین بازار مشهد در راستای ایمنی و حفاظت از این اثر تاریخی پلمب شد

   بخشی از سرای تاریخی عزیزا...اف، یکی از قدیمی ترین بازارهای شهر مشهد از سوی مقام قضائی پلمب شد.

   به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه ثامن مشهد مقدس،این اقدام در راستای ایمنی واحدهای صنفی واقع در این مجموعه و همچنین حفاظت از این اثر ارزنده تاریخی صورت پذیرفته و به تعطیلی 31 مغازه‌ حیاط کوچک(پشتی) این سرا انجامیده است.

   این بنای 140ساله تاکنون رنگ مرمت را به خود ندیده و اکنون یکی از بحرانی‌ترین آثار تاریخی ثبت‌‌ملی شده مشهد است. تعیین مکان مغازه‌های جایگزین برای کسبه این سرا علت اصلی اختلاف بین کاسبان و متولی‌های مرمت بوده که موجب به تعویق افتادن چندباره مرمت سرای عزیز‌ا...اف از 15فروردین امسال تاکنون شده است. 

   سید فرهاد حجازی معاون فنی‌واجرایی شهرداری منطقه ثامن در باره این خبر اظهار کرد: طبق آخرین جلسه‌ای که با حضور متولیان مرمت و بهسازی، معاون دادستان و همچنین تعدادی از کسبه تشکیل شد،قرار بود که31کاسب‌ حیاط کوچک این سرا تا 15مرداد محل جایگزین را انتخاب کرده و جابه‌جا شوند؛ در غیر این صورت دادستانی برای تعیین تکلیف نهایی وارد عمل شود.

   حجازی افزود: سرای عزیزا...اف با توجه قدمت آن و خطر بروز حوادثی مانند پلاسکو با توجه به اقلام مورد معامله در این سرا، نیاز به مرمت و بازسازی دارد. وی با اشاره به اینکه مقام قضایی، استانداری، اداره کل میراث‌فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان و شهرداری مشهد در هماهنگی با یکدیگر در احیای این اثر تلاش می‌کنند

   وی اظهار کرد: متولی اصلی احیای این سرا سازمان میراث‌فرهنگی است اما شهرداری مشهد نیز در پروژه سرای عزیزا...اف با این سازمان همکاری خواهد داشت.

   معاون فنی‌وعمران شهرداری منطقه ثامن گفت: مرحله اول استحکام‌بخشی این بنا از حیاط کوچک آغاز خواهد شد و پس از آن سراغ حیاط بزرگ خواهیم رفت. به گفته حجازی قرار است هزینه اجرای این پروژه به‌صورت برابر بر عهده شهرداری مشهد، سازمان میراث‌فرهنگی و صاحبان سرقفلی مغازه‌ها باشد.

   وی با اشاره به اینکه شهرداری مشهد مکانی موقت برای فعالیت کسبه در نظر گرفته است، گفت: یک ماه پیش از کسبه خواستیم تا نمایندگانی برای تحویل‌گیری مغازه موقت معرفی و به جابه‌جایی اقدام کنند اما تاکنون هیچ اقدامی از سوی آن‌ها صورت نگرفته است؛ بنابراین روز گذشته مقام قضایی تصمیم به پلمب این مکان گرفت تا راهی برای اقدام کسبه به تخلیه و جابه‌جایی باشد.

   بنا بر اظهار معاون فنی‌واجرایی شهرداری منطقه ثامن، طبق برآوردهای میراث‌فرهنگی اجرای این پروژه بین 12 تا 18ماه طول خواهد کشید و در ادامه افزود: 31مغازه در پاساژ عدالت و 15مغازه نیز در بازار عباسقلی‌خان برای تحویل به کسبه آماده است تا کاسب‌ها با جابه‌جایی به این مکان‌ها در مدت احیای بنا بتوانند کسب درآمد داشته باشند.

   موضوعی که البته با گلایه مغازه داران این سرا به دلیل موقعیت نامناسب تجاری مکان‌های جدید همراه بوده است. پیش از این و در اولین تصمیم‌گیری طبق خواسته کسبه مقرر شد تا مرمت این بنا به‌صورت نقطه‌به‌نقطه انجام شود؛ از همین رو تخلیه 9مغازه از حیاط کوچک در مرحله اول تصویب شد؛ اما مشاور طرح باتوجه به بحران ساختمان در این قسمت سرا موافق به این اقدام نبود. به همین دلیل قرار شد تا 31مغازه حیاط کوچک به‌طور کامل تخلیه شود.

   تعداد بازدید: 128
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • سایت های مرتبط
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 1,473,639
  تعداد بازدید امروز : 537
  تعداد بازدید دیروز : 345
  آخرین به روزرسانی : 12:06  1399/03/10
 • تماس با شهرداری منطقه ثامن مشهد
 • تلفن : 33687006-051
  فکس : 3669928-051
  رایانامه : samen.mashhad@manmail.ir
  آدرس :مشهد- ابتدای خیابان نواب صفوی 
  سامانه پیامکی : 1000808
  تلفن مستقیم روابط عمومی : 33671200-051

 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری منطقه ثامن مشهد می باشد.