• بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 103
   کد: 180086
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۸/۰۵/۱۰

   دستور جابه‌جایی ۳۱ مغازه تا ۱۵ مردادماه/ طرح مرمت سرای عزیز‌ا... اف بعد از وعده‌های بی‌سرانجام وارد مرحله جدید شد

   سرای عزیز‌ا...اف با داشتن تاریخ حدود 140ساله بنا تا کنون حتی رنگ مرمت را هم به خود ندیده است و امروزیکی از بحرانی‌ترین آثار تاریخی ثبت‌‌ملی شده مشهد است
    دستور جابه‌جایی ۳۱ مغازه تا ۱۵ مرداد

   کش‌وقوس‌ها برای مرمت و بهسازی سرای عزیز‌ا...اف همچنان ادامه دارد تا بهانه‌ای باشد برای شروع نشدن مرمت این سرا که پیش‌تر وعده آغاز عملیات اجرایی آن در روز 15 فروردین امسال داده شده بود. البته این وعده دوبار دیگر هم از سوی سازمان میراث‌فرهنگی استان تمدید شد (اردیبهشت و خرداد امسال)؛ اما بازهم همه‌چیز در حد حرف و دستور روی کاغذ باقی‌ ماند. آنچه که از این وعده‌ها و به سرانجام نرسیدنشان برمی‌آید، اختلاف عمیق بین کسبه و متولی‌های مرمت است. گویا تاکنون متولی‌های مرمت نتوانسته‌اند توقع کاسب‌های این سرا را که در مکان کسب جدید خلاصه می‌شود، برآورده کنند.
   حال برای اینکه همین کش‌وقوس‌ها به پایان برسد و مرمت سرا آغاز شود، برای چندمین‌بار کارگروه مرمت سرای عزیز‌ا...اف با حضور نماینده کسبه تشکیل جلسه داد. جلسه‌ای که دیگر شرکت‌کننده‌های آن نماینده دادگستری، میراث‌فرهنگی و شهرداری بودند تا پای مصوبه جدیدی را امضا کنند که خبر از فرصت ده‌روزه به تعدادی از کسبه برای تخلیه می‌دهد.
   از بستن درِ سرا تا تجمع مقابل استانداری
   سرای عزیز‌ا...اف با داشتن تاریخ حدود 140ساله بنا تا کنون حتی رنگ مرمت را هم به خود ندیده است و امروزیکی از بحرانی‌ترین آثار تاریخی ثبت‌‌ملی شده مشهد است. سرایی که تا صحبت‌ها از مرمت آن آغاز شد و دستور دادستانی مبنی بر دادن اخطاریه ناامنی به بازاری‌ها وسط آمد، کاسب‌هایش آن را عامل کسادی بازارشان دانستند و با بستن چندساعت در سرا، اعتراضشان را مقابل استانداری بردند.
   البته در این تجمع متولیان آن‌ها را متقاعد کردند که اگر سرا مرمت نشود و فرو بریزد، تمام عواقب پای کاسب‌هاست. بعد از آن و طی جلساتی که با حضور نماینده کسبه سرا تشکیل شد، مقرر شد با همراهی مالی خود کسبه و کمک‌های شهرداری و میراث‌فرهنگی حیاط پشتی سرا در فروردین امسال وارد مرحله بهسازی شود.
   فرصت ده‌روزه برای انتخاب محل جایگزین
   با بی‌نتیجه ماندن تصمیم‌های گذشته که همه آن‌ها به آغاز مرمت ختم می‌شد، جلسه‌ای دیگر با حضور مدیران نهاد مجری طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم مطهررضوی،متولیان مرمت و بهسازی و همچنین تعدادی از کسبه در چند روز اخیر تشکیل شد که در این جلسه معاون دادستان هم حضور داشت و مقرر شد تا فرصتی برای تخلیه مکان به کسبه داده شود.
   سیدفرهاد حجازی، معاون فنی و عمران شهرداری منطقه ثامن، در این باره اظهار می کند: بر اساس همین مصوبه باید کاسب‌های حیاط کوچک (پشتی) تا 15 مرداد امسال محل جایگزین را انتخاب کنند و جابه‌جا شوند.به گفته وی، بعد از این تاریخ اگر کاسب‌ها جابه‌جا نشوند، دادستانی برای تعیین تکلیف نهایی وارد خواهد شد.
   مغازه‌های جایگزین آماده است
   یکی از دلایل اصلی اختلاف بین کسبه و متولی‌های مرمت، در تعیین مکان مغازه‌های جایگزین است چراکه کسبه نظرشان بر تخلیه کامل نیست و مرمت را نقطه به نقطه می‌خواهند،حال آنکه مشاور طرح نظرش بر تخلیه کامل است.
   این موضوع هم در جلسه اخیر کارگروه مرمت سرای عزیز‌ا...اف بررسی و مقرر شد تا شهرداری منطقه ثامن مکان‌های جایگزین را به کسبه معرفی کند.

   حجازی در این خصوص بیشتر توضیح می‌دهد و با گریزی به تصمیم اولیه، تصریح‌ می‌کند: ما با توجه به نظر کسبه در اولین تصمیم‌گیری مقرر کردیم تا مرمت نقطه به نقطه باشد. از همین رو تخلیه 9 مغازه از حیاط کوچک در مرحله اول تصویب شد؛ اما مشاور طرح باتوجه به بحران ساختمان در این قسمت سرا موافق حضور بقیه کسبه نبود. از همین رو مقرر شد تا 31 مغازه حیاط کوچک به‌طور کامل طی 10 روز آینده تخلیه شود.
   وی با تأکید بر اینکه شهرداری و میراث‌فرهنگی با مرمت این سرا به دنبال ماندگاری آن هستند، خبر از آماده شدن مغازه‌های جایگزین می‌دهد. آن‌طور که حجازی می‌گوید، برای جابه‌جایی کسبه تعدادی مغازه در راسته عباسقلی‌خان و همچنین پروژه عدالت آماده شده است که باید کاسب‌ها انتخاب کنند تا در زمان مرمت از کسب نیفتند.

   تعداد بازدید: 103
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • سایت های مرتبط
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 1,473,196
  تعداد بازدید امروز : 94
  تعداد بازدید دیروز : 345
  آخرین به روزرسانی : 12:06  1399/03/10
 • تماس با شهرداری منطقه ثامن مشهد
 • تلفن : 33687006-051
  فکس : 3669928-051
  رایانامه : samen.mashhad@manmail.ir
  آدرس :مشهد- ابتدای خیابان نواب صفوی 
  سامانه پیامکی : 1000808
  تلفن مستقیم روابط عمومی : 33671200-051

 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری منطقه ثامن مشهد می باشد.