• بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 66
   کد: 173778
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۸/۰۲/۱۰
   در نشست مردمی اعضای کمیته نظارتی شماره4شورای اسلامی شهر مشهد در مسجد عربهای محله نوغان منطقه ثامن مطرح شد؛

   ماندگاری مجاوران و مشارکت در طرح ها،راه حل رونق دوباره بافت پیرامون حرم مطهررضوی

   جمعیت منطقه ثامن در ابتدای اجرای طرح 52هزار نفر بود که در طول سال ها اجرای طرح به 14هزار نفر رسیده و تمام تلاش ما هم این است که این جمعیت را دوباره به آمار قبلی و حتی بیشتر از آن برگردانیم.

   نشست صمیمی اعضای شورای شهر و شهردار منطقه ثامن با شهروندان در مسجد عربهای محله نوغان

   *ماندگاری مجاوران و مشارکت در طرح‌ها؛ راه حل رونق دوباره طرح نوسازی اطراف حرم مطهر

   به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه ثامن مشهدمقدس، شامگاه نهمین روز از اردیبهشت ماه، اولین نشست مردمی اعضای کمیته نظارتی شماره 4 شورای اسلامی شهر مشهد و شهردار منطقه ثامن در سال 98،با حضور احمد نوروزی،رییس کمیسیون اقتصادی،مشارکت ها و سرمایه گذاری، و سیدمحسن حسینی پویا،رییس کمیسیون حقوقی شورای شهر مشهد مقدس و همچنین سیدمصطفی نعمتی،شهردار منطقه ثامن و جمعی دیگر از مدیران و مسئولین نهاد مجری طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم مطهررضوی و مسئولین دیگر دستگاه های خدمات رسان در حریم رضوی،در جمع شهروندان محله نوغان،در محل مسجد عرب ها واقع در خیابان نوغان4 برگزار شد.

    

   احمدنوروزی، رئیس کمیسیون اقتصادی، سرمایه گذاری و مشارکت های شورای شهر مشهد ،که ریاست کمیته نظارتی منطقه ثامن را نیز برعهده دارد، در این نشست با تاکید بر اینکه محله نوغان یکی از قدیمی ترین محلات اطراف حرم مطهررضوی و شهر مشهد بوده و هست، اظهار کرد: متاسفانه پس از آغاز به اجرای طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم مطهررضوی، تحمل این محیط عظیم کارگاهی شرایط دشواری را برای ساکنان بافت رقم زد که منجر به کوچاندن شهروندان ساکن در این منطقه شد.

   وی افزود:این مسئله از طرفی ناشی از عدم توجه به ظرفیت اجتماعی و فرهنگی موجود در بافت در طرح اولیه بهسازی آن بود که در برخی دیگر از طرح های مشابه نیز شاهد آن بودیم و همین امر باعث شد تا یکی از اولویت های ما در شورای پنجم توجه به رویکرد جلب مشارکت مردم در اجرای طرح های بهسازی بافت پیرامون حرم مطهررضوی به جای مداخله مستقیم شهرداری یا هر نهاد دیگری باشیم.

   رییس کمیته نظارتی شماره 4 شورای اسلامی شهر مشهد به شکل گیری سازمان بازآفرینی فضاهای شهری در شهرداری مشهد و دفاتر تسهیل گری در مناطق بر همین اساس اشاره کرد و از مردم خواست تا در بازآفرینی شهری بر مبنای بهسازی و احیاء محلات که رویکرد شورای پنجم در این منطقه است، با مدیریت شهری همراهی داشته باشند و به جای رفتن، از روش های تجمیعی و مشارکتی در املاکشان استفاده کنند.

   حسینی پویا، رئیس کمیسون حقوقی شورای شهر و نایب رییس کمیته نظارتی منطقه ثامن هم که در جلسه حاضر بود،حرف از رکود پروژه های این منطقه تا حدود2سال گذشته را پیش کشید و گفت: براساس روال قبل رشد پروژه ها سالی 2درصد بود و اگر قراربود همین روال ادامه پیدا کند تا 20سال دیگر هم طرح کامل نمی شد.

   وی ادامه داد:اما در این دوره شورا روی بافت اطراف حرم تمرکز شده تا اجرای زیرساخت های شهری و فضاهای عمومی باقی مانده طرح با سرعت بیشتری به اتمام برسد؛ که همه این ها در راستای سیاست ماندگاری مردم است و برای همین خواهش می کنیم در این محدوده بمانید.

   نعمتی شهردار منطقه ثامن هم قبل از تاکید بر ماندن مردم در منطقه به عنوان عامل اصلی در رونق دوباره محلات پیرامون حرم مطهررضوی، از تبدیل شدن بافت و به ویژه محله نوغان به کارگاه ساختمانی از مردم عذرخواهی کرد وگفت:جمعیت منطقه ثامن در ابتدای اجرای طرح 52هزار نفر بود که در طول سال ها اجرای طرح به 14هزار نفر رسیده و تمام تلاش ما هم این است که این جمعیت را دوباره به آمار قبلی و حتی بیشتر از آن برگردانیم.

   وی همچنین در گزارشی از اقدامات صورت گرفته طی یک سال و نیم گذشته در منطقه ثامن به افزایش تعداد خیابان ها و معابر اصلی و فرعی پیرامون بارگاه امام مهربانی ها که منظر شهری جدید به حرم مطهررضوی را ایجاد می کند اشاره و تصریح کرد: خیابان آیت ا...طبسی یک نمونه از آن موارداست که در زمستان سال96به بهره برداری رسید و خیابان شعاعی رضوان در حد فاصل محله دریادل،محله نوغان و تپل محله نمونه دیگری از آن است.

   شهردار منطقه ثامن گفت: خیابان شعاعی رضوان پیشرفت فیزیکی مناسبی دارد، به نحوی که از یک هفته اخیر یکی از لاین های آن بازشده و لاین دوم که مسیر تردد کاشانی را به تپل محله باز می کند، طی یک هفته آینده بازگشایی خواهدشد.
    *پاسخگویی مستقیم به درخواست های شهروندان

   در ادامه جلسه مسئولین حاضر در جلسه پس از شنیدن سوالات و درد دل های شهروندان موضوعاتی را مطرح کردند.

   نوروزی هم در پاسخ به برخی گلایه های مردمی در خصوص رشد قارچ گونه مجتمع های تجارتی و اقامتی ابتدا ضوابط شهرسازی و قانونی در هتل سازی را تشریح کرد و گفت: درحال حاضر هتل سازی ها براساس طرح تفصیلی اطراف حرم صورت می گیرد. البته این طرح در حال بازنگری است تا تغییراتی ازجمله کاهش ساخت و سازها صورت بگیرد که امیدواریم به زودی تعیین تکلیف شود.

   او درخصوص سوالات شهروندان درخصوص قرارگرفتن املاکشان در تملک و قیمت های پایین پیشنهادی شهرداری هم گفت: تفاوت نظرها در خصوص نحوه قیمت گذاری املاک مورد تملک یک معضل همیشگی است، اما در این دوره سعی کرده ایم اقدامات عادلانه داشته باشیم.

   به گفته وی باید مردم به این توجه کنند که شهرداری 50درصد املاکی را که می خرد برای ایجاد معابر عمومی، فضای سبز و موارد مشابه است که هزینه زیادی هم در این راستا می کند.

   نوروزی تاکید کرد: از مردم می خواهیم که دنبال این نباشند که ملکشان را شهرداری حتما تملک نماید،بلکه براساس امتیازهای ویژه ای که شهرداری منطقه ثامن می دهد ساکنان مشارکت کنند یا تجمیع را انجام دهند تا خودشان در این منطقه بمانند و در بهسازی آن سهیم شده و از امکانات و رفاهیات که در حال آماده سازی است بهره مند شوند.

   حسینی پویا دیگر عضو شورای اسلامی شهر مشهد هم در پاسخ به درخواست هایی که بازگرداندن نام های قدیمی را مبنا قرار داده بودند با تاکید گفت که باید نام های قدیمی روی محلات منطقه ثامن بماند و چه خوب می شود که شهرداری منطقه ثامن نام های حذف شده را دوباره برگرداند.

    

   تعداد بازدید: 66
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • سایت های مرتبط
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 1,473,595
  تعداد بازدید امروز : 493
  تعداد بازدید دیروز : 345
  آخرین به روزرسانی : 12:06  1399/03/10
 • تماس با شهرداری منطقه ثامن مشهد
 • تلفن : 33687006-051
  فکس : 3669928-051
  رایانامه : samen.mashhad@manmail.ir
  آدرس :مشهد- ابتدای خیابان نواب صفوی 
  سامانه پیامکی : 1000808
  تلفن مستقیم روابط عمومی : 33671200-051

 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری منطقه ثامن مشهد می باشد.