• بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 130
   کد: 160934
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۰۷/۲۹
   گزارش عملکرد یکساله شهرداری منطقه ثامن/مصاحبه روزنامه شهرآرا با مهندس سیدمصطفی نعمتی،

   توجه به مؤلفه‌های بازآفرینی شهری و بهبود زندگی

   گزارش یکساله اقداماتشهرداری منطقه ثامن در گفتگوی مهندس سیدمصطفی نعمتی با روزنامه شهرآرا
   تغییر رویکرد منطقه ثامن؛ توجه به مؤلفه‌های بازآفرینی شهری و بهبود زندگی   پس از گذشت یک سال از آغاز به کارمهندس سید مصطفی نعمتی به عنوان مدیر منطقه ثامن،روزنامه شهرآرا در رابطه با اقدامات صورت گرفته  در این مدت در محدوده پیرامونی حرم مطهررضوی با وی گفتگویی داشت که در شماره 2672  یکشنبه بیست و نهم مهرماه به چاپ رسیده است.

   شهرآرا _ بعد از نیم‌ قرن شخم‌زنی خیابان‌های اطراف حرم رضوی در قالب طرح بهسازی و نوسازی که کاری جز پیش‌ بردن سیاست تخریب نبود، این محدوده بالاخره سیاست احیا را به خود دید و پروژه‌هایش با تغییر دیدگاه و تزریق مالی مدیریت شهری رونق یافت، تحولی که بخش عمده آن در ایجاد فضاهای سبز خلاصه می‌شود تا نشان دهد این کارگاه ساختمانی طی یک سال گذشته ٨ برابر ٢٣ سال قبل سرسبز‌ شده است.

   آن‌طور که شهردار منطقه ثامن به شهرآرا می‌گوید، علاوه بر این مهم، از یک‌ سال گذشته، با خروج پروژه‌ها از رکود، خیابان‌های اطراف حرم رضوی سهم زیادی از توسعه در شهر را به خود اختصاص داده‌اند که در قالب آن، ٣ خیابان و بولوار جدید بازگشایی شده است. بازگشایی ورودی بولوار شهدای حج که ورودی و خروجی به هفدهِ شهریور را میسر کرده است، احداث تقاطع نواب‌ صفوی با شارستان برای اتصال شارستان‌ها به یکدیگر و بهره‌برداری از خیابان آیت‌ا... طبسی از جمله همین موارد است.
    
   تردد از ایستگاه راه‌آهن به سمت حرم رضوی مستقیم می‌شود
   آن‌طور که نعمتی می‌گوید، تا انتهای سال، ٣ پروژه بزرگ دیگر هم در اطراف حرم رضوی به بهره‌برداری خواهد رسید. راه‌اندازی خیابان جدید مشرف به حرم امام ‌رضا(ع) با نام بولوار «رضوان» یکی از همین‌هاست، خیابانی به طول ۴۵٠ متر که از تپل‌محله تا شهید کاشانی امتداد دارد. با راه‌اندازی این خیابان، تردد از ایستگاه راه‌آهن به سمت حرم امام رضا(ع) مستقیم خواهد شد. همچنین اجرای عملیات عمرانی برای راه‌اندازی بولوار از خیابان شیرازی تا طبرسی پروژه عمرانی دیگری است که در حال آماده‌سازی است. نعمتی با بیان اینکه عمده تمرکز شهرداری روی این پروژه است در توضیح آن می‌گوید: این پروژه با نام «شارستان رضوی» به طول ١١٠٠ متر در حال آماده‌سازی است که هم‌زمان با تملک‌ها، زیرسازی و آسفالت آن در حال انجام است تا در سال آینده به بهره‌برداری برسد.
   طبق گفته‌های وی، ادامه بولوار شارستان به سمت بازار رضا(ع) (میدان شهدای حج،‌ عیدگاه) هم در دستور کار قرار گرفته است که با کار شبانه‌روزی ماه آینده افتتاح خواهد شد
   .
    ایجاد ۵/٢ هکتار فضای سبز در ١٢ ماه
   در همین ١٢ ماه اخیر ۵/٢ هکتار فضای خالی اطراف حرم امام‌ رضا(ع) سبز شده و تعدادی از آن‌ها نام پارک گرفته‌اند که تا انتهای سال، ٢ هکتار دیگر بر این مساحت سبز اضافه خواهد شد، آماری که مقایسه‌اش با ٢٣ سال قبل از رشد چهاربرابری سرعت اجرای فضای سبز خبر می‌دهد. شهردار منطقه ثامن در توضیح این آمار، از سبز شدن مساحت خاکی زیادی در ره‌باغ‌ها خبرمی‌دهد و اضافه ‌می‌کند: به دنبال این بودیم که با ایجاد فضاهای سبز، اثر کارگاه ساختمانی اطراف حرم رضوی را در منظر ساکنان کم کنیم. به همین دلیل، در هر جایی که کاربری اجازه می‌داد، فضای سبز ایجاد کردیم.
   هم‌اکنون در بسیاری از ره‌باغ‌ها که به عنوان مسیر پیاده‌روی زائران به حرم استفاده می‌شود و در حال آماده‌سازی است، به هرمیزان تملک صورت گرفته است، فضاسازی انجام داده‌ایم تا جایی که اگر امروز نقشه هوایی جلو‌ شما بگذارند، می‌بینید که شهرداری منطقه طی یک‌ سال از داخل میدانی همچون شهید حججی گرفته تا یک لچکی کوچک و زمینی رها‌شده بین منازل مردم را هم سبز کرده است. با همین رویکرد، میزان فضای سبز منطقه ثامن به حدود ١٠ هکتار نزدیک شده است.
   طبق گفته‌های نعمتی، طی ٢٣ سال گذشته، یعنی از سالی که اجرای طرح بهسازی و نوسازی اطراف حرم امام‌ رضا(ع) آغاز شد تا مهر سال‌ گذشته، در این محدوده، فقط ۵/٧ هکتار فضای سبز ایجاد شده بود اما از مهر سال‌ گذشته تا ‌امروز، ۵/٢ هکتار اضافه شده است.
    البته نعمتی در زیباسازی شهر به اثر سوء ظاهر ساخت‌وساز و فعالیت‌های عمرانی هم اشاره‌ می‌کند و اجرای پوشش‌های کارگاهی را هدفی در این راستا می‌خواند. وی میزان پوشش‌های کارگاهی صورت‌گرفته طی یک سال اخیر را ١٢ هزار مترمربع اعلام می‌کند و می‌گوید: ٨٠ درصد در سطح منطقه انجام شده و ٢٠ درصد باقی‌مانده به دلیل مشکل مالکیتی بوده است

   خانه‌های تاریخی را حفظ می‌کنم
   با اجرایی شدن طرح نوسازی و بهسازی اطراف حرم رضوی، سیاست تخریب دامن آثار تاریخی را هم گرفت. البته طبق گفته‌های نعمتی، در دوره مدیریتی او تأکیدها بر حفظ این آثار است تا جایی که به‌‌زودی خانه محمدی، یکی دیگر از خانه‌های قدیمی مشهد، در کوچه باغ حسن‌خان، از سوی شهرداری خریداری خواهد شد تا جلو تخریب آن گرفته شود.
   نعمتی می‌گوید: خانه‌های تاریخی موجود در منطقه شناسایی شده است. حتی در برنامه زمان‌بندی که تنظیم کرده‌ایم، احیای ٢٧مورد از آن‌ها دیده شده است. با وجود این، شهرداری آمادگی دارد ‌به هر‌یک از مالکانی که قصد دارند ‌خانه تاریخی‌شان را براساس طرح مصوب میراث فرهنگی احیا کنند پروانه رایگان بدهد. علاوه بر این، اگر سرمایه‌گذاری آمادگی خود را برای مرمت خانه‌های تاریخی‌ای که شهرداری خریده است اعلام کند، این نهاد به میزان سرمایه فرد، اجازه بهره‌برداری از بنا را صادر خواهد کرد. طبق گفته‌های نعمتی، خانه ناظران از شهرداری پروانه رایگان برای مرمت و بازسازی گرفته و مالک به دنبال تأمین سرمایه با نرخ مناسب برای انجام کار است
    آغاز احیای بازار فرش از ٣ ماه آینده

   توجه و احیای بناهای تاریخی ازجمله پروژه‌هایی است که طی یک سال گذشته در شهرداری ثامن پیشرفت خوبی کرده است. نمونه آن احیای آب‌انبار حوض‌معجردار در پایین‌خیابان و بهره‌برداری مؤثر خانه داروغه است.‌ گام‌هایی هم برای مرمت و احیای بازار فرش و سرای عزیز‌ا...اف برداشته شده است. آن‌طور که نعمتی گزارش می‌دهد، برای احیای بازار فرش، کارگروهی هفت‌نفره با حضور تعدادی از بازاری‌ها شکل گرفته است.
   گروه تسهیلگر هم مستقر شده و طرح احیا در فاز اول به تأیید میراث فرهنگی رسیده است. فاز دوم هم در حال بررسی شدن در این نهاد است و به محض تصویب، احیا با مشارکت خود بازاری‌ها شروع می‌‌شود. شهردار منطقه ثامن احتمال می‌دهد مراحل احیا از ٣ ماه آینده در بازار قدیمی فرش مشهد آغاز شود.
   به گفته وی، سرای عزیز‌ا...اف یکی از نقاط ضعیف آثار میراثی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی است که در آستانه فاجعه‌ای مشابه پلاسکو است و سازمان‌های متولی و مالکان نتوانسته‌اند در تعیین تکلیف آن برای احیا و مرمت به نتیجه برسند.

   صدور ١٣٩ پروانه نشان از ترغیب سرمایه‌گذاران دارد
   نعمتی تحول در اجرای پروژه‌های اطراف حرم امام‌رضا(ع) را با آمار تعداد پروانه‌های صادر‌شده طی یک سال قبل هم نشان می‌دهد تا بگوید سرمایه‌گذاران ناراضی دوره‌های گذشته مدیریت شهری امروز با رضایت در این محدوده در حال کار هستند.
   وی تصریح می‌کند: چند ماه تلاش کردیم تا اعتماد آن‌ها جلب شد و به ادامه کار در این محدوده ترغیب شدند. به دنبال همین، امروز با افتخار می‌گوییم اگر در سال ٨٩ فقط ٢۶ پروانه صادر شده است، طی یک سال گذشته ١١٠ پروانه صادر کرده‌ایم.‌
    او این آمار را به دور از نگاه تجاری‌سازی در اطراف حرم رضوی می‌داند و تأکید‌ می‌کند: مردم فکر نکنند این پروانه‌ها برای رشد روزافزون و صنعتی شدن صادر شده است بلکه اطمینان می‌دهم در دوره مدیریتی‌ام به دنبال افزایش مؤلفه‌های بازآفرینی شهری و ترویج سکونت باشم تا مردم کوچ‌داده‌شده دوباره برگردند.

   شهردار منطقه ثامن با نقل خاطره‌ای از خودش که ساکن همین منطقه است می‌گوید: چند سال قبل به یکی از شهردارهای این منطقه گفتم شما برای منِ شهروند این منطقه کاری نکرده‌اید که ماندگاری ساکنان را در منطقه افزایش دهد.

   او هم با صراحت کامل جواب داد که«سیاست ما ‌ماندگاری ساکنان نیست». اما من دنبال این نیستم. می‌خواهم مردم در این منطقه بمانند و جمعیتی که از ۵٢ هزار نفر به ١۴ هزار نفر کاهش یافته است دوباره برگردد. در این راه هم کمک به ساخت واحدهای مسکونی را در دستور کار داریم. البته این کار را شهرداری انجام نمی‌دهد بلکه مدیریت شهری با آماده‌سازی زیرساخت‌ها حضور بخش خصوصی را تسهیل می‌کند. هم‌اکنون به ١٣ هزار واحد مسکونی نیاز داریم که ۴٠٠٠ واحد از آن در اطراف حرم امام‌ رضا(ع) احداث شده است، واحدهایی که قول می‌دهم با تکمیل آن‌ها جمعیت این منطقه دست‌کم به بیش از ۵٠ هزار نفر برسد.
    در صورت تأمین مالی، ٣ سال آینده زیرساخت‌های عمومی را تمام می‌کنیم
   آینده طرح بهسازی و نوسازی اطراف حرم رضوی که سال‌هاست با وعده‌های مختلفی همراه می‌شود، این بار، شهردار منطقه ثامن، را بر آن داشت که برایش برنامه بنویسد. نعمتی با تأکید بر اینکه «تکلیف را برای خودمان مشخص کرده‌ایم»می‌گوید: ‌بافت پیرامون حرم تاکنون فاقد برنامه راهبردی مدونی بود و شاخصی وجود نداشت که شهرداری بداند کارهایی که انجام داده‌ خوب بوده است یا بد. اکنون این شاخص تهیه شده است.


   کل منطقه به ٩ محله تقسیم شده و نیازهای هر محله سنجیده شده است تا اندازه‌ای که هم‌اکنون می‌دانم توسعه هر محله چه مقدار کار دارد و چقدر پول می‌خواهد، این پول باید در چه محل‌هایی هزینه شود، هر محله در طرح چه وضعیتی دارد و در برنامه زمان‌بندی باید به کجا برسد.
   آن‌طور که این مقام مسئول می‌گوید، برای اتمام زیرساخت‌های عمومی این طرح، ٣١٠٠ میلیارد تومان اعتبار لازم است که اگر دولت و شهرداری مشهد آن را تأمین کنند، تا ٣ سال آینده زیرساخت‌های عمومی طرح به اتمام خواهد رسید.
    سرنخ تخلفات در شهرداری را از گزارش‌های مردمی فهمیدیم
   حدود ٢ ماه پیش بود که تخلف مالی در شهرداری ثامن محرز شد، اتفاقی که ٣ هفته گذشته به رسانه‌ها درز کرد و حاشیه‌ساز شد از این جهت که خیلی‌ها خواستند از آب گل‌آلود ماهی بگیرند و این اتفاق را به گردن دوره جدید مدیریت شهری بیندازند، اما بازگشت سابقه تخلفات مالی به سال ١٣٩٠ نشان داد ‌باید آن را در دوره‌های قبل جست‌وجو کرد، موضوعی که بازخوانی‌اش با نعمتی برای روشن شدن ابعاد بیشتری از ماجرا بد نیست.
   شهردار منطقه ثامن توضیح می‌دهد: در گذشته، به عنوان شهروند منطقه ثامن، رفت‌وآمد زیادی به منطقه داشتم. همیشه می‌شنیدم که از تخلف مالی می‌گویند. بعد از شهردار شدن پیگیر قضیه شدم اما به سرانجامی نرسید تا اینکه چند ماه گذشته، در ملاقات‌های عمومی، یکی از مراجعه‌کنندگان سرنخی داد و اعلام کرد با دستگاه امنیتی همکاری می‌کند.
   تخلف آشکار شد و ٣ نفر دستگیر شدند. این افراد برداشت از حساب‌های شهرداری را از سال ٩٠ آغاز کرده و کمتر از ١٠ میلیارد تومان به جیب زده بودند. اکنون هم هر ٣ نفر با وثیقه‌های هشت‌میلیاردتومانی، یک‌میلیاردتومانی و دویست‌میلیون‌تومانی آزادند. البته جای نگرانی در برگشت بیت‌المال نیست چون مبلغ وثیقه‌ها اموال به‌سرقت‌رفته را کفایت می‌کند. از طرف دیگر، بخشی از دارایی شهرداری به حساب برگشته است. ‌این افراد پول‌ها را با سندسازی به حساب خود‌ واریز می‌کردند و اگر نظارت‌ها بیشتر و حتی به صحبت‌های حاشیه‌ای هم توجه می‌شد، این تخلف خیلی زودتر ‌آشکار می‌گردید

   شهرداری منطقه ثامن طی یک‌ سال گذشته با شناسایی مشکلات زائران و مجاوران که در مواردی به کمبود سرویس‌های بهداشتی، سقاخانه برای ‌دسترس بودن آب شرب و مسائل فرهنگی خلاصه می‌شد به اجرای پروژه‌های دیگری هم اقدام کرده‌ است. به عنوان مثال، از ١٠٠ قطعه تملکی که در این مدت با هزینه‌کرد ٩٢ میلیارد تومان صورت‌ گرفته، بخشی به ساخت ٧٠ چشمه سرویس بهداشتی اختصاص یافته است. هم‌اکنون ۴۶ چشمه افتتاح شده است و ٢۴ مورد دیگر ٢ ماه آینده به بهره‌برداری خواهد رسید. ‌١۴ آب‌سردکن هم در قالب سقاخانه جاگذاری شده است. برای بالا بردن شور و نشاط اجتماعی هم به منظور جبران کمبودهای موجود، ١١٢ جشنواره فرهنگی با حضور گسترده مردم به مرحله اجرا رسیده است.


    

   تعداد بازدید: 130
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • سایت های مرتبط
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 1,491,040
  تعداد بازدید امروز : 623
  تعداد بازدید دیروز : 473
  آخرین به روزرسانی : 12:02  1399/04/10
 • تماس با شهرداری منطقه ثامن مشهد
 • تلفن : 33687006-051
  فکس : 3669928-051
  رایانامه : samen.mashhad@manmail.ir
  آدرس :مشهد- ابتدای خیابان نواب صفوی 
  سامانه پیامکی : 1000808
  تلفن مستقیم روابط عمومی : 33671200-051

 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری منطقه ثامن مشهد می باشد.