• بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 59
   کد: 160028
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۰۷/۱۵

   باز شدن گره 13 پروژه اطراف حرم

   «رونق بخشی به منطقه ثامن» و «ارتقای کیفی بافت شهری» دو کلید واژه ای است که مدیریت شهری مشهد از آنها به عنوان انگیزه های تعیین تکلیف پروژه های نیمه تمام اطراف بارگاه رضوی یاد می کنند.
   باز شدن گره 13 پروژه اطراف حرم


   به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه ثامن مشهد مقدس به نقل از پایگاه خبری صبح هشتم، 16 سال پیش مسوولان وقت وزارت مسکن و شهرسازی، آستان قدس رضوی و شهرداری مشهد تصمیم گرفتند به استناد تبصره 5 ماده 11 قانون زمین شهری و طبق اساسنامه مصوب هیات وزیران، شرکت های پیمانکاری، عمرانی و ساختمانی مسکن سازان را به منظور بهسازی و نوسازی بافت پیرامون حرم مطهر امام رضا (ع) راه اندازی کنند. آنها معتقد بودند که این منطقه بیش از حد فرسوده شده و از ساختار کالبدی و عملکرد متناسب با نیازهای موجود و رو به افزون شهری برخوردار نیست.
   اما این همه ماجرا نبود چراکه این وضعیت بیانگرِ نبود حداقل ظرفیت ها برای دستیابی به اهداف اولیه فرهنگی-مذهبی بود و حتی گاه به نظر می رسید حفظ کرامت انسان ها در چنین بافتهایی به حداقل ممکن رسیده و رشد و تربیت در این فضاها با موانع جدی محیطی روبرو شده است.
   این ارزیابی ها و تصمیم ها درحالی گرفته شد که در همه این سال ها بروز و ظهور شرکت های پیمانکاری به منظور نوسازی بافت اطراف حرم نتیجه دلخواه را به دنبال نداشت، موضوعی که محمدهادی مهدی نیا، رییس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر مشهد نیز به آن اشاره می کند و می گوید:از آنجایی که مدیریت شهری به دنبال رونق بخشیدن به منطقه ثامن و افزایش کیفیت معابر و سازه های شهری است رسیدگی به بافت های منطقه ثامن در دستور کار قرار گرفت.
   از سوی دیگر، مصطفی نعمتی شهردار منطقه ثامن نیز توضیح می دهد: وقوع اتفاق هایی مثل حمله گروه های خودسر به کنسولگری عربستان و مشکلات ناشی از اعمال تحریم های بین المللی علیه ایران موجب شده بود تا سرمایه گذاران رغبتی به تکمیل پروژه ها نداشته باشند هرچند آنطور که همین سرمایه گذاران می گویند نحوه عملکرد و رفتار مدیریت شهری در گذشته بر محور جذب سرمایه نبوده چراکه اگر برخورد کنونی مدیریت شهر با آنها می شد اجرای طرح ها پیش می رفت
    

   گره های کور باز شدند
    

   در واقع آنطور که مسئولان می گویند تغییر رویکرد مدیران شهری درخصوص به سرانجام رساندن پروژه های اطراف بارگاه رضوی موجب شد تا گره های کور باز شوند. نکته ای که رییس کمیسیون عمران و شهرسازی آن را اینگونه تشریح می کند: با بررسی وضعیت پروژه ها به تمامی گره های سال های گذشته و رکود حوزه ساخت و ساز رسیدگی شد.
   نتیجه جلسه های مختلف با شهرداری منطقه این بود که با تعریف امتیازهایی، هم شهرداری و هم سرمایه گذار از تکمیل طرح منتفع شوند. همه این کارها با هدف اتمام پروژه های متوقف و نیمه رها شده صورت گرفت. از سوی دیگر، در مصوبات قبلی شورا ظرفیتی وجود داشت تا میزان بازگشت سرمایه حاصل از طرح های نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم را تضمین کند.
    از همین رو شهردار منطقه ثامن با بهره مندی از این مصوبه ها در صحن شورا حاضر شد تا با اتخاذ یکسری تصمیم ها سرمایه گذران را به ادامه کار ترغیب کند.
   اما اقدامات مدیریت شهری مشهد برای حل و فصل مشکلات این پروژه ها به همین جا ختم نمی شود چرا که شهردار منطقه ثامن می گوید: مدیریت شهری با دعوت از این شرکت ها و ارزیابی موانع تک تک پروژه ها به گونه ای وارد عمل شدند که حالا سرمایه گذاران معتقدند با وجود مشکلات ایران در بهترین حالت ممکن برای پیشبرد فعالیت هایشان هستند.
   به اعتقاد وی، اکنون تمامی پروژه های دارای سرمایه گذار اعم از داخلی و خارجی روند خوبی دارند که با پیگیری مداوم مدیریت شهری تمامی 13 پروژه درحال اجرا هستند.
    

   ارزش بیش از 900 میلیاردی سرمایه گذاری ها
    

   نعمتی فعالیت کارگاه های در قالب عناوین حافظ، سعدی، مبین، خیام، مصباح، کوکب، اختر، نور(نیلی و پرواز)، اوحد، آراد (نسیم و ناهید)، بیستون، فراز و مشکات را پروژه های اقامتی و تجاری در دست اجرا اعلام می کند.
    
   به گفته وی، این طرح ها در سطح منطقه ثامن در حال انجام هستند تا ساماندهی آنها موجب ارائه خدمات بهتر به مردم و زائران شود. ارزش کل سرمایه گذاری تمامی آن ها هم 935 میلیارد و 767 میلیون و 200 هزار تومان و مبلغ تعیین تکلیف شده که سهم شهرداری است 47 میلیارد و 172 میلیون و 400 هزار تومان است.
   اظهارات شهردار منطقه ثامن درحالی است که به گفته رییس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر مشهد، در زمان بررسی، هر یک از پروژه ها از 10 تا 70 درصد پیشرفت برخوردار بودند و قرار شد هر 6ماه به شورا گزارش کار ارائه شود.
   علاوه بر این قید زمانی مقرر شد تا اگر طرحی در 24 ماه آینده به سقف پیشرفت نرسد شورا طبق اختیاراتی که دارد وارد عمل شود. به عبارت دیگر، شهرداری ثامن می تواند نسبت به فسخ قرارداد و قیمت گذاری بر اساس 70درصد قیمت پروژه اقدام کند.
   با این رویه، در صورتی که سرمایه گذار به تعهدات خود عمل نکند 30 درصد ضرر خواهد کرد و همین می تواند اهرم خوبی برای به نتیجه رسیدن همه پروژه ها باشد.
   با توضیحات مهدی نیا و نعمتی به نظر می رسد پیگیری مجموعه شهری موجب شده تا روند اجرای بهسازی بافت پیرامون بارگاه رضوی در مسیر بهبود قرار گیرد که به طور حتم نتیجه حاصل از آن کاهش انتقادها نسبت به وضعیت این منطقه و همچنین جذب سرمایه گذاران بیشتر برای اجرای طرح های شهری بعدی خواهد بود. در واقع، تغییر نگاه مدیریت شهر مشهد در همین یک سال اخیر در زمینه مشارکت و پذیرش سرمایه گذار داخلی و خارجی یعنی مشهدی زیباتر با درآمدزایی بیشتر برای ارتقای کیفی زندگی مشهدی ها.
   تعداد بازدید: 59
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • سایت های مرتبط
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 1,189,264
  تعداد بازدید امروز : 62
  تعداد بازدید دیروز : 241
  آخرین به روزرسانی : 11:43  1398/03/30
 • تماس با شهرداری منطقه ثامن مشهد
 • تلفن : 33687006-051
  فکس : 3669928-051
  رایانامه : samen.mashhad@manmail.ir
  آدرس :مشهد- ابتدای خیابان نواب صفوی 
  سامانه پیامکی : 1000808
  تلفن مستقیم روابط عمومی : 33671200-051

 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری منطقه ثامن مشهد می باشد.