• بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 44
   کد: 91610
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۴/۱۲/۰۲
   برای نخستین بار در کشور صورت گرفت؛

   تبدیل به احسن 160 رقبه وقفی در بافت پیرامون حرم مطهر رضوی

   شهردار منطقه ثامن از تبدیل به احسن نمودن 160 رقبه وقفی در بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی خبر داد.
   تبدیل به احسن 160 رقبه وقفی در بافت پیرامون حرم مطهر رضوی

   به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه ثامن مشهد، حمید ضمیری اظهار کرد: وقفیات و رقبات شهری یکی از فضاهای با ارزش شهراسلامی و تجلیگاه ارزش های والای انسانی در این گونه شهرهاست که تحت تأثیر جهان بینی دینی و مذهبی، نقشی مهم در پایدار ساختن منابع موجود، جذب سرمایه گذاری ها، نوسازی بافت، بازگشت حیات اجتماعی به محدوده و جلوگیری از تخریب آثار تاریخی و فرهنگی دارد.

   وی افزود: در کلانشهر مشهد مقدس به واسطه وجود موقوفات و رقبات وقفی گسترده بویژه در محدوده پیرامونی حرم مطهر رضوی، رویکرد «بازآفرینی حیات مدنی و تاریخی ـ فرهنگی محدوده بافت پیرامون حرم با اتکا به بقاع متبرکه و رقبات وقفی» مورد توجه مجموعه شهرداری قرار گرفته است.

   ضمیری با بیان اینکه به طور تقریبی 2500 رقبه وقفی در بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی وجود دارد، تصریح کرد: سازمان مجری طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی، در راستای حفظ حقوق موقوفات  واقع در محدوده اجرای طرح نسبت به شناسایی، تکمیل و تشکیل پرونده برای1350پلاک اقدام نموده که از این تعداد موقوفه حدود 550 رقبه متصرفی اداره اوقاف و امور خیریه و 800 رقبه بصورت غیرمتصرفی می باشد.

   شهردار ثامن افزود: همچنین از کل رقبات شناسایی شده در محدوده بافت اطراف حرم مطهر رضوی حدود 68 رقبه با مساحت تقریب 17 هزار و 184 متر مربع متعلق به مساجد و 93 رقبه با مساحت تقریبی 45 هزار و 854 متر مربع متعلق به حسینیه ها و تکایا می باشد.

   وی ادامه داد: پلاک های موقوفه به صورت متصرفی(تحت تولیت اداره اوقاف و امور خیریه) و غیر متصرفی(تحت تولیت اشخاص ثالث و غیره) می باشد که مهمترین پلاک های غیرمتصرفی در محدوده طرح بهسازی و نوسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی می توان به رقبات وقفی عباسقلی خان شاملو، نظام الملکی و کربلایی علی و عادلشاهی و ... اشاره کرد.

   ضمیری با اشاره به این مطلب که تبدیل احسن رقبات وقفی به دو شکل نقدی و معوض صورت می گیرد، خاطرنشان کرد: در صورت نقدی، از محل ثمن واگذاری رقبه وقفی،  اداره اوقاف و امور خیریه پلاکی را در جای دیگر خریداری و با همان نیات قبلی واقف، وقف می کند و در تبدیل به احسن رقبات بصورت معوض، پلاک وقفی واقع شده در طرح از اداره اوقاف و امورخیریه خریداری و در جای دیگر یک پلاک بعنوان معوض اختصاص می یابد تا با همان نیات قبلی واقف، وقف گردد.

   وی افزود: البته قبل از هرگونه اقدام و نقل و انتقال رقبات وقفی می بایست کسب مجوز تبدیل به احسن از نماینده محترم ولی فقیه انجام پذیرد که سازمان مجری طرح تاکنون در راستای آزادسازی پلاک های وقفی واقع در اولویت طرح نسبت به اخذ مجوز تبدیل به احسن برای هر رقبه خریداری شده از نماینده محترم ولی فقیه اقدام نموده است.

   شهردار ثامن تاکید کرد: در راستای بهسازی و نوسازی مساجد واقع در طرح و با موافقت مدیرکل اداره اوقاف و امورخیریه استان و همچنین مجوز ماخوذه از نماینده محترم ولی فقیه، 11مسجد در محدوده بلوار وحدت که در اولویت طرح واقع گردیده بودند، خریداری و تبدیل به احسن شد و پروژه ای تحت عنوان مسجد امام خمینی(ره) به عنوان معوض مساجد، احداث گردیده است.

   شهردار منطقه ثامن در ادامه با اشاره به تفاهم نامه فیمابین شهرداری ثامن و اداره کل اوقاف و امور خیریه استان گفت: به موجب این تفاهم نامه دو قطاع 2 و 1 و بخش هایی از قطاع 3 و 4 به عنوان اولویت های طرح اعلام گردیده اند که تعداد160 رقبه در این قطاع ها با موافقت اداره کل اوقاف و امورخیریه استان خراسان رضوی بصورت معوض تبدیل به احسن خواهند شد.

   ضمیری ادامه داد: از تعداد رقبات مورد توافق تعداد 75 رقبه بصورت عرصه و اعیان وقف و 85 رقبه بصورت عرصه وقف می باشد که پس از خریداری عرصه های وقف، حقوق مستاجرین آنها نیز از ناحیه سازمان مجری طرح تعیین تکلیف می گردد.

   وی با بیان اینکه براساس این توافق نامه پیشنهاد شده سه پروژه (پرند، مریم نگار و بهاره) به عنوان معوض به اداره کل اوقاف وامورخیریه استان خراسان رضوی واگذارگردد، تاکید کرد: مساحت تقریبی رقبات مورد توافق با حدود 2 میلیون و292 هزار و 185 مترمربع و مساحت املاک واقع در سه پروژه مورد توافق با حدود 955 هزار و 915 مترمربع مورد توافق قرار گرفته اند.

   ضمیری افزود: با توجه به اینکه در تفاهم نامه امسال قطاع یک و دو سازمان مجری طرح تعیین تکلیف خواهند شد، بنا شده تا در سال آینده تبدیل به احسن پلاک های قطاع 3 و 4 همانند توافق نامه امسال در اولویت قرار بگیرد.

   تعداد بازدید: 44
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • سایت های مرتبط
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 1,359,942
  تعداد بازدید امروز : 1,071
  تعداد بازدید دیروز : 2,080
  آخرین به روزرسانی : 16:03  1398/09/03
 • تماس با شهرداری منطقه ثامن مشهد
 • تلفن : 33687006-051
  فکس : 3669928-051
  رایانامه : samen.mashhad@manmail.ir
  آدرس :مشهد- ابتدای خیابان نواب صفوی 
  سامانه پیامکی : 1000808
  تلفن مستقیم روابط عمومی : 33671200-051

 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری منطقه ثامن مشهد می باشد.