• بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 20
   کد: 199965
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۹/۰۴/۰۴
   نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در حاشیه بازدید از بافت پیرامون حرم مطهررضوی:

   اجرای قانون و توجه به حقوق مکتسبه لازمه بازنگری در طرح بازآفرینی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی/ پیشرفت مطلوب طرح در دوسال اخیر حاصل رویکرد تعاملی مدیریت شهری است

   نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی:خوشحالیم که خوشبختانه رویکرد شهرداری و مجموعه مدیریت شهری مشارکت دادن مردم و مشارکت طلبی از شهروندان است ، و پیشرفت های خوبی که در دو سال اخیر طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی داشته نیز حاصل همین تعامل خوب با مردم بوده است.
   اجرای قانون و توجه به حقوق مکتسبه لازمه بازنگری در طرح بازآفرینی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی/ پیشرفت مطلوب طرح در دوسال اخیر حاصل رویکرد تعاملی مدیریت شهری است

   به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه ثامن مشهد مقدس، سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی صبح امروز به همراه محمدرضا کلائی شهردار مشهدمقدس و جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر مشهد و سید مصطفی نعمتی شهردار منطقه ثامن، در بازدیدی دو ساعته از پروژه های طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم مطهررضوی،در جریان آخرین وضعیت این طرح ملی قرار گرفت.

   قاضی زاده هاشمی در حاشیه این بازدید با اشاره به این که این بازدید با هدف آگاهی از میزان پیشرفت پروژه بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی و تبادل نظر و گفتگو درخصوص موضوع بازنگری در طرح نوسازی و بهسازی این بافت، به دعوت شورای شهر و شهرداری مشهد انجام شد، اظهارکرد: فردا، پنجشنبه، جلسه مشترکی با استاندار در خصوص این طرح برگزار می‌شود و لذا بازدید موجب خواهد شد تا با آگاهی بهتری بتوان تصمیم سازی کرد.

    

   وی افزود: نگرانی‌های زیادی درخصوص بافت پیرامونی حرم مطهر وجود دارد که از جمله آنها میتوان به حفظ هویت تاریخی و مذهبی، تسهیل دسترسی زائران و مجاوران به حرم و رعایت حقوق ساکنان و مردم اشاره کرد. طبق روال پیش بینی شده توسط قانون اختیاراتی برای دستگاهها در نظر گرفته شده است مجلس به عنوان قانون گذار اگر بخواهد اختیارات قانونی را محدود کرده یا بگیرد موظف است جبران آن را پیش بینی کند و بالعکس اگر می خواهیم به کسی وظیفه‌ای را بدهیم باید بودجه لازمه آن را پیش بینی کنیم.

    

   نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تغییرات جغرافیای سیاسی، فرهنگی و اجتماعی مردم و نیازهای شهر و رشد چشمگیر حضور زائران و مشتاقان حضرت رضا(ع)در مشهد مشهود است گفت: همانگونه که زیرساخت ها و شبکه توزیع و خدمات از جمله شبکه توزیع آب، برق و گاز باید اصلاح، به روز و گسترده شود،بافت کالبدی شهر نیز نیازمند تغییراتی برای برآورده کردن نیازهای جدید مردم میباشد.

   قاضی زاده با بیان اینکه مشهد به عنوان گذرگاه بسیار بسیار مهم در تاریخ جهان اسلام تاریخ تشیع و تاریخ ملت کشور ایران، و خراسان مهد تمدن بوده و در برهه‌های مختلف تاریخی و در انقلاب اسلامی نقش آفرین بوده است،اظهارکرد: هرگونه اعمال اصلاحات در بافت شهری مشهد نباید باعث تغییر هویت تاریخی آن شود.

   وی تصریح کرد: در این موضوع نظر کارشناسان فرهنگی و شهرسازی باید ملاک توجه عمل باشد و صرفاً اعمال نظر سیاسیون در این زمینه مد نظر نیست، و اگر طبق نظر کارشناسان امر نیاز به اصلاح و بازنگری احساس شد باید صورت بگیرد ولیکن این اصلاحات و تغییرات همراه با رعایت حقوق مردم باشد.

   نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه همان گونه که گفته می‌شود باید حقوق ساکنین رعایت بشود، حقوق مجوز دار ها هم باید رعایت شد و حق مکتسبه شامل هر دو این موارد است،خاطرنشان کرد:اگر کسانی که دارای مجوز هستند از روش های غیر از روش های مبتنی بر قانون بوده باید برخورد لازم صورت پذیرد و اگر بر اساس قانون و طی مراحل قانونی بوده است و حال در بازنگری نیاز به اصلاح دارد،هزینه آن را باید دولت و حاکمیت بپردازد.

   وی در ادامه با اشاره تغییراتی که در بافت پیرامون حرم مطهر رضوی شکل گرفته گفت: شرایط زیست اجتماعی در گذشته به نحوی بوده که برخی از ساکنان بومی مجبور به نقل مکان شده‌اند و مردم مشهد از حرم دور شده‌اند و این امر پسندیده نیست و شهروندان مشهد نباید از همجواری با بارگاه منور رضوی محروم شوند، از طرفی نیز نباید زائران برای تشرف به حرم و دریافت خدمات دچار سختی شوند، که متاسفانه در حال حاضر این مسائل احتمالاً به دلیل عدم اجرای کامل طرح وجود دارد.

    

   وی ادامه داد: مسئله دیگر نیز این است که ساختمان های ساخته شده و در حال ساخت مشهد سنخیتی با معماری اسلامی و ایرانی و معماری تاریخی ما ندارد، این در حالی است که حداقل در محدوده پیرامونی حرم مطهر باید به گونه‌ای عمل شود که به محض ورود به این محدوده همگونی و سنخیت ساختمان‌ها و کالبدهای شهری با روح معنوی حاکم در اینجا قابل ملاحظه باشد.

   نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به بخشی از نارضایتی ها در خصوص طرح پیرامون حرم گفت: اعتراضات موجود شامل چند مبحث کلی حول محور حفظ هویت تاریخی، حضور مردم در منطقه، و دسترسی آسان مردم مشهد،شهروندان ساکن در منطقه و زائران به حرم مطهر می شود،که طرح موجود را نیازمند بازنگری کرده است.

    

   وی افزود: خوشحالیم که خوشبختانه رویکرد شهرداری و مجموعه مدیریت شهری مشارکت دادن مردم و مشارکت طلبی از شهروندان است ، و پیشرفت های خوبی که در دو سال اخیر طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی داشته نیز حاصل همین تعامل خوب با مردم بوده است.

   قاضی زاده تصریح کرد: رویکرد تحکمی مدیریت شهری در اجرای طرح های شهری عامل زاویه گرفتن و عدم همکاری مناسب شهروندان و حاصلش به نتیجه نرسیدن پروژه ها بوده است، به عبارتی عدم پیشرفت پروژه ها فقط اعتباری نبود بلکه فرایند و روش‌های اجرای طرح‌ها نیز معیوب بوده که منجر به عدم توفیقات لازم می شد

    

   وی ادامه داد: تغییر رویکرد مدیریت شهری جای تشکر دارد اما این را هم باید بپذیریم که مشهد یک ماهیت بین المللی نیز دارد که مربوط به همه جهان اسلام است و در تصمیم گیری های در خصوص آن باید افق نگاهمان افق جهانی و بین المللی باشد و نه صرفاً یک نگاه محلی و از طرفی هم نیازمند نظرخواهی و نظرسنجی است.

    

   نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در بخشی دیگر تاکید کرد:اگر عده‌ای در شورای عالی شهرسازی و معماری بخواهند صرفا با نظر خودشان در خصوص مشهد و بافت پیرامون حرم مطهر تصمیم‌گیری نمایند حتماً باطل و مشابه طرح‌های قبلی بدون اثر خواهد بود، چراکه قطعاً عده‌ای با دیدگاه های متفاوت از اعضای فعلی پیدا خواهند شد که منافی نظرات آنها باشند در حالیکه کارهایی هم در ان صورت گرفته و نتیجه آن گرفتاری و مشکلات برای شهر و مردم خواهد بود. مانند پروژه ره باغ نعیم که در ادوار مختلف تصمیمات متفاوتی برای آن اتخاذ شده و در بلاتکلیفی مانده،که بخشی از این موارد به دلیل تغییرات اقتضائی است و یک بخش هم به دلیل عدم دوراندیشی و عدم دریافت نظرات مردم و صاحب نظران بوده است .

    

   متاسفانه نظام تصمیم‌گیری از این نظر که بتواند اجماع نظرات را تبدیل به مصوبه و قانون بکند دارای مشکل است و باید این رویه اصلاح شود


   تعداد بازدید: 20
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • سایت های مرتبط
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 1,490,968
  تعداد بازدید امروز : 551
  تعداد بازدید دیروز : 473
  آخرین به روزرسانی : 12:02  1399/04/10
 • تماس با شهرداری منطقه ثامن مشهد
 • تلفن : 33687006-051
  فکس : 3669928-051
  رایانامه : samen.mashhad@manmail.ir
  آدرس :مشهد- ابتدای خیابان نواب صفوی 
  سامانه پیامکی : 1000808
  تلفن مستقیم روابط عمومی : 33671200-051

 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری منطقه ثامن مشهد می باشد.